УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Цибуля перевдягнена Allium pervestitum Klokov (A. rotundum auct. non L.)

Цибуля перевдягнена (Allium pervestitum Klokov (A. rotundum auct. non L.)) Карта поширення Цибуля перевдягнена в Україні

Таксономічна належність: Родина Цибулеві — Alliaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Подільско-Західнопонтичний ендемік з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пн. Приазов’я, Присивашшя, Придністров’я. Адм. регіони: Тр, Хм, Зп, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Відомо кілька малих популяцій: у Пд. Присивашші та Пн. Приазов’ї — дуже рідко (Мелітопольський р-н, с. Мордвинівка), солонці в заплаві р. Молочної, у долині р. Дністра та деяких його лівих притоках (р. Мукша). Кількість особин інтенсивно зменшується в усіх оселищах. У більшості локалітетів на Поділлі вид, очевидно, зник. У Приазов’ї та Присивашші спеціальних досліджень стану популяцій виду не проводилося.

Причини зміни чисельності: Інтенсивне використання території, випасання, урбанізація, зміни гідрорежиму, видобуток вапняків.

Умови місцезростання: Вапнякові схили з наскельними степовими угрупованнями кл. Festuco-Brometea, союзу Astragalo Stipion — на Поділлі; засолені та солонцюваті степові ділянки кл. FestucoLimonietea, союзу Limonio-Festucion — у Приазов’ї та Присивашші. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина до 55 см заввишки. Цибулина яйцеподібно-куляста; її оболонки жовтувато-білуваті, папероподібні, тонко-сітчасто-волокнисті; молоді цибулинки темно-пурпурові. Стебло кругле, 2–5 мм діаметром, у нижній частині одягнене продовженими в піхву оболонками цибулини; вище — до 2/3 одягнене піхвами 3–5 лінійних, по краях шорстких листків. Покривало швидко опадає; зонтик пучкоподібний або напівкулястий, при основі з численними зменшеними зеленкуватими тичинковими квітками; квітконіжки двостатевих квіток 6–15 мм завдовжки, майже однакові. Оцвітина яйцеподібно-дзвоникувата, рожевувато-білувато-жовта, блискуча; зовнішні листочки яйцеподібно-ланцетні, човникоподібноопуклі, кілюваті. Нитки тичинок майже дорівнюють оцвітині; пиляки повністю висуваються з неї. Коробочка широко-яйцеподібна, коротша від оцвітини. Цвіте у травні–червні, плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і вегетативно (цибулинками).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Червоного списку МСОП. Подільські оселища знаходяться в НПП «Подільські Товтри», але поблизу м. Кам’янецьПодільський, що зумовило їх деградацію. У Приазов’ї та Присивашші не охороняють. Необхідним є заповідання усіх відомих локалітетів, моніторинг стану популяцій, вирощування у ботанічних садах. Заборонено випасання, видобування вапняків, забудова та порушення територій.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, харчове.

Джерело: Заверуха, 1983; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Флора Европейской части СССР, 1979; Флора УРСР, 1950.