УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Цибуля круглонога Allium sphaeropodum Klokov (A. paczoskianum auct. non Tuzson)

Цибуля круглонога (Allium sphaeropodum Klokov (A. paczoskianum auct. non Tuzson)) Карта поширення Цибуля круглонога в Україні

Таксономічна належність: Родина Цибулеві — Alliaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Ендемічний пн.-зх.-причорноморськопридністровський вид зі спорідненості A. paczoskianum Tuzson — A. flavum L.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пн.-зх. Причорномор’я, Придністров’я. Зх. Лісостеп, Правобережний Степ. Сх. межа поширення проходить по р. Інгулець. Адм. регіони: Тр, Хм, Вн, Чк, Кд, Дн, Од, Мк, Хс.

Чисельність та структура популяцій: Популяції локальні з дифузною просторовою структурою. Щільність популяцій — 2–10 особин на 1 м2. Популяції стабільні, нормального типу з повночленними віковими спектрами.

Причини зміни чисельності: Руйнування екотопів, пасквальні навантаження на екосистеми.

Умови місцезростання: Сухі вапнякові кам’янисто-щебенисті ґрунти, у складі кальцепетрофітних угруповань і петрофітно-степових фітоценозів що відносяться до порядку Alysso-Sedetalia. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20– 40 см заввишки. Цибулина куляста, 9–14 мм в діаметрі, з жилкуватими оболонками. Листки (3–5) щетиноподібні, обгортають піхвами стебло до його середини. Покривало у 3–5 разів довше за зонтик. Квітки ясножовті, блискучі. Оцвітина дзвоникувата або трубчасто-дзвоникувата 4–5 мм завдовжки. Коробочка 4–5 мм завдовжки з округлосерцеподібними стулками. Цвіте у червні– липні, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується цибулинами і насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють на території пам’ятки природи загальнодержавного значення «Урочище Заліщицька діброва» (Тернопільська обл.) та в ряді заказників місцевого значення в Миколаївській обл. Необхідно розширити мережу заповідних територій, вирощувати вид у ботанічних садах, здійснювати моніторинг популяцій. Заборонено несанкціоноване збирання рослин, порушення умов місцезростань виду, зокрема видобування вапняків.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Вітамінне, декоративне.

Джерело: Крицька, Новосад, 2004; Флора европейской час- ти СССР, 1979; Флора УРСР, 1950; ЧКУ, 1996.