УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Цибуля савранська Allium savranicum Besser (A. saxatile auct. non M.Bieb.)

Цибуля савранська (Allium savranicum Besser (A. saxatile auct. non M.Bieb.)) Карта поширення Цибуля савранська в Україні

Таксономічна належність: Родина Цибулеві — Alliaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні: Поширений у степовій зоні: бас. Дніпра, Сіверського Дінця та Пд. Бугу (рідко). Адм. регіони: Дн, Пл, Хр, Дц, Лг, Од, Мк, Хс, Зп.

Чисельність та структура популяцій: Локальні популяції нечисленні та нещільні. Структура популяцій невідома.

Причини зміни чисельності: Порушення природних екотопів внаслідок господарського освоєння територій, видобування піску, випасання худоби, залісення.

Умови місцезростання: Піщані степи другої борової тераси та прируслові вали у долинах річок. Угруповання кл. Festucetea vaginatae на сухих бідних пісках. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 30– 60 см заввишки. Цибулини по 1–3 на дуже короткому кореневищі, видовженояйцеподібні, з бурими сітчасто-волокнистими напівпрозорими оболонками. Стебла до третини висоти обгорнуті піхвами листків. Листків 3–4, лінійно-ниткоподібних, плескатих. Покривало в 1,5–3 рази довше від зонтика. Суцвіття багатоквіткове, зонтикоподібне, густе, кулясте. Квітки білуваті з рожевим відтінком, листочки оцвітини 1,5 мм завдовжки. Нитки тичинок у понад 1,5 раза довші від оцвітини, пиляки жовті. Цвіте у червні–вересні, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у Дніпровсько-Орільському ПЗ, НПП «Святі Гори» та ін. Рекомендується створити заказники у місцях зростання виду, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено порушення умов місцезростань виду, видобування піску, заліснення, надмірне випасання худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, харчове.

Джерело: Байрак, Стецюк, 2005; Горєлова, Альохін, 1999; Дон- бас заповідний. Науково-інформаційний довідник- атлас, 2003; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Куче- ревський, 2001; Определитель высших растений Украины, 1987; Тарасов, 2005; Ф