УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Ситник кулястоплодий Juncus sphaerocarpus Nees

Ситник кулястоплодий (Juncus sphaerocarpus Nees) Карта поширення Ситник кулястоплодий в Україні

Таксономічна належність: Родина Ситникові — Juncaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середземноморсько-ірано-туранський вид з іррадіаціями в пд. частину степової зони Євразії. В Україні — у пониззі Дніпра: степові поди в Бузько-Дніпровській (в окол. м. Херсона, с. Копані Білозерського р-ну та с. Іванівна Бериславського р-ну Херсонської обл.) та Дніпровсько-Молочанській (БЗ «Асканія-Нова») степових районах. Існують також вказівки для Криму та пд. сх. України, однак гербарних зразків звідти немає. Адм. регіон: Хс.

Чисельність та структура популяцій: Корелює зі ступенем обводненості подів, тому чисельність значно коливається протягом року. Трапляється по берегах водойм. При затопленні з’являється по сирих місцях.

Причини зміни чисельності: Розорювання водо ного басейну подів, забруднення хімічними речовинами.

Умови місцезростання: Днища степових подів. Ґрунти — глейосолоді. Рослина приурочена до «подових ефемеретумів» лучно-болотних та болотних пульсуючих угруповань класу Isoeto-Nanjuncetea, характеризується різним ступенем зволоження протягом вегетаційного сезону. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Терофіт. Однорічна трав’яна рослина 8–25 см заввишки з галузистою при основі системою пагонів. Стебла щетиноподібні світлозелені борозенчасті. Листки плоскі, лінійні, коротші за стебло, до 0,7 мм завширшки, з шилоподібною верхівкою. Нижні листки з широкими гострими піхвами. Верхні — поступово звужені в пластинку, без вушок. Суцвіття — багаточленний монохазій, з тонкими гілочками, що несуть поодинокі більш менш розставлені квітки. Приквітки біло-плівчасті, яйцеподібні, загострені, у 2,5–3 рази коротші від оцвітини. Листочки оцвітини лінійноланцетні, гострі, плівчасті, з зеленою жилкою, трохи довші за коробочку. Коробочка опукло-тригранна, куляста, спочатку зелена, стигла, бліда, світло-жовта, або жовто-бура, коротша від оцвітини.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у БЗ «Асканія-Нова». Необхідний моніторинг стану популяцій, організація оптимального природокористування у подах та прилеглих ландшафтах. Заборонено знищення (освоєння) подів, зміна їх гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Протиерозійне.

Джерело: Кузьмичов, 1992; Пачоський, 1917; Флора Евро- пейской части СССР, 1976; Флора УРСР, 1950.