УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Косарики італійські Gladiolus italicus Mill. (G. segetum Ker Gawl.; G. tenuiflorus K.Koch)

Косарики італійські (Gladiolus italicus Mill. (G. segetum Ker Gawl.; G. tenuiflorus K.Koch)) Карта поширення Косарики італійські в Україні

Таксономічна належність: Родина Півникові — Iridaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Древньосередземноморський вид, що знаходиться на крайній пн. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середземномор’я, Кавказ, Мала, Центральна (Іран), пд. Середньої Азії, Аравійський п-ів, Крим. В Україні — Пд. берег Криму. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Відомо кілька популяцій (с. Резервне, мис Айя, Голуба затока, Сімеїз, Ялта), невеликих за розміром (до кількох десятків особин на га). Росте поодиноко, популяції мають низьку щільність (до кількох шт. на 100 м2).

Причини зміни чисельності: Вузька еколого-ценотична амплітуда виду, відсутність екотопів відповідного типу, рекреаційне навантаження, зривання на букети.

Умови місцезростання: Сухі відкриті екотопи. Ялівцеві та пухнастодубові рідколісся, трав’янисті схили, узлісся, луки, на кам’янистих, щебенистих ґрунтах, осипах. Інколи вторинного походження. У нижньому поясі угруповань кл. Quercetea pubescenti-petraeae союзу Jasmino-Juniperion excelsae. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 30–80 см заввишки. Бульбоцибулина до 2 см у діаметрі, вкрита грубоволокнистою оболонкою. Стебла прямостоячі, поодинокі. Листки (3–4) лінійно-мечоподібні, до 20 см завдовжки, 1,5 см завширшки, загострені. Суцвіття: двобічне, рідке, 3–10-квіткова китиця до 20 см завдовжки. Квітки 3–4,5 см завдовжки, пурпурово-рожеві. Коробочка куляста або обернено-яйцеподібна. Насінина безкрила. Цвіте у травні–липні, плодоносить у червні–липні. Розмножується бульбоцибулинами та насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ та заказнику загальнодержавного значення «Мис Айя». Необхідне дослідження популяцій, картування всіх місцезнаходжень, ширше культивування та репатріація. Заборонено збирання, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Національному ім. М.М. Гришка НАН України та Нікітському ННЦ УААН ботанічних садах.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, генофонд для селекції.

Джерело: Голубев, Маслова, 1985; Косых, Усачева, 1986; Фло- ра Европейской части СССР, 1979; ЧКУ, 1996.