УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Півники рогаті Iris furcata M.Bieb. (I. hungarica auct. non Waldst. et. Kit. p.p.)

Півники рогаті (Iris furcata M.Bieb. (I. hungarica auct. non Waldst. et. Kit. p.p.)) Карта поширення Півники рогаті в Україні

Таксономічна належність: Родина Півникові — Iridaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний вид, що знаходиться на зх. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. сх. Європи, Мала Азія, Кавказ, Середземномор’я (Балканський п-ів). Дуже рідко в басейні Сіверського Дінця та на Донецькому кряжі. Адм. регіони: Хр, Дц, Лг.

Чисельність та структура популяцій: Популяції локальні, дуже малочисельні, їх структура не досліджена.

Причини зміни чисельності: Природноісторична рідкісність, збирання для букетів, знищення степів, рекреація, надмірне випасання худоби.

Умови місцезростання: Степи, степові схили, крейдяні та вапнякові відслонення. Угруповання класу FestucoBrometea. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Криптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 15–50 см заввишки, з товстим розгалуженим горизонтальним кореневищем, від вузлів якого відростають 2–3 здебільшого одноквіткові гілки. Листки широкі, серпоподібно-мечоподібні, не перевищують стебла. Квітки до цвітіння пониклі. Оцвітина яскраво-синьо-фіолетова, зовнішні і внутрішні частини оцвітини майже однакові, обернено-яйцеподібні. Тригнізда зав’язь з борозенками на боках. Цвіте у другій половині квітня на початку травня. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють рішеннями Донецької та Луганської обласних рад. Необхідно виявити усі місцезнаходження, взяти їх під охорону та контролювати стан популяцій. Перспективний для введення у культуру. Заборонено порушення місць зростання виду, збирання рослин, розорювання та терасування схилів, лісорозведення, надмірне випасання худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне.

Джерело: Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Остапко, 2001, 2005; Флора УРСР.