УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Шафран сітчастий Crocus reticulatus Steven ex Adams (C. luteus M.Bieb., nom. illeg., C. variegatus Hoppe et Hornsch.)

Шафран сітчастий (Crocus reticulatus Steven ex Adams (C. luteus M.Bieb., nom. illeg., C. variegatus Hoppe et Hornsch.)) Карта поширення Шафран сітчастий в Україні

Таксономічна належність: Родина Півникові — Iridaceae.

Природоохоронний статус виду: Неоцінений.

Наукове значення: Субсередземноморсько-малоазійський вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Поширений у Центральній Європі, Середземномор’ї, Передкавказзі, пн. частині Зх. Закавказзя, Малої Азії. В Україні — Правобережний і Лівобережний Лісостеп, Степ. Адм. регіони: Кв, Чн, См, Вн, Чк, Кд, Дн, Пл, Хр, Дц, Лг, Од, Мк, Хс, Зп, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Популяції локальні, стрічкового типу, численні, повночленні. На Донецькому кряжі мають площу від 2 до 45 га з середньою щільністю 13–15 особин на м2.

Причини зміни чисельності: Розорювання земель, надмірне випасання, рекреаційне навантаження, зривання на букети, весняне випалювання степів, вирубування лісів.

Умови місцезростання: На степових схилах балок і річкових долин, серед чагарників, на узліссях та в дібровах (кл. Querco-Fageteae). Характерний елемент степових угруповань кл. Festuco-Brometea. Повночленні популяції формуються переважно в лучно-степових угрупованнях союзу Fragario viridis-Trifolion montani. На справжніх степах союзу Astragalo-Stipion великі популяції не формуються, а на степових пасовищах (союз Festucion valesiacae) трапляються поодинокі особини. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Весняний ефемероїд. Багаторічна трав’яна рослина 8–30 см заввишки. Бульбоцибулина з грубосітчасто-волокнистими, нерідко розірваними оболонками. Листки (3–4) вузькі, шилоподібні, з’являються одночасно з квітками і після цвітіння дуже видовжуються. Покривало 2–3-листе. Квітки білі або блідофіалкові з ніжно-бузковими смужками, приймочка жовтогаряча. Цвіте у березні–квітні. Плодоносить у травні–червні. Розмножується бульбоцибулинами та насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Луганському, Українському степовому, Дніпровсько-Орільському, «Єланецький Степ» ПЗ, НПП «Гомольшанський», «Святі Гори», РЛП, заказниках та пам’ятках природи загальнодержавного та місцевого значення. Необхідно виявляти нові місцезнаходження з метою їх охорони, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено розорювання степів, надмірний випас, збирання рослин, весняне випалювання степів, вирубування лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у ботанічних садах та на присадибних ділянках.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Байрак, Стецюк, 2005; Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Кондратюк, Бурда, 1981; Кондратюк, Остап- ко, 1990; Кучеревський, 2001; Остапко, 2001; Пе- регрим, 2004; Редкие и исчезающие виды природ- ной флоры СССР, культивируемые в ботани