УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Шафран гарний Crocus speciosus M.Bieb.

Шафран гарний (Crocus speciosus M.Bieb.) Карта поширення Шафран гарний в Україні

Таксономічна належність: Родина Півникові — Iridaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Евксинсько-гірканський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Крим, Кавказ, Мала Азія, пн. Іран. В Україні — головне пасмо Кримських гір, Керченський п-ів. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Популяції локальні з контагіозною просторовою структурою. Щільність окремих скупчень понад 30 різновікових особин на 1 м2, проте кількість генеративних рослин незначна, віковий спектр повночленний, лівосторонній, популяції інвазійного типу. Відтворення популяцій здійснюється переважно вегетативним шляхом. Популяції стійкі, мають високу життєздатність.

Причини зміни чисельності: Низький рівень насіннєвого поновлення популяцій, низька конкурентоспроможність сходів, надмірне рекреаційне навантаження, збирання на букети, викопування бульбоцибулин.

Умови місцезростання: Має широку екологічну амплітуду. Яйли та лісовий пояс (трав’янисті і кам’янисті схили, узлісся, рідколісся, галявини, чагарники). Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Весняний ефемероїд. Багаторічна трав’яна рослина 10–40 см заввишки. Бульбоцибулина зі шкірястою оболонкою, що розпадається на кільця, нерідко з придатковими бульбочками біля основи. Листків 2–4, лінійних, що розвиваються після цвітіння наступної весни, досягаючи 40 см завдовжки і 6–8 мм завширшки. Квітки 4–6 см завдовжки, лілові, біля основи з пурпуровою сіткою. Приймочка розсічена, рожева. Цвіте у вересні–жовтні. Вперше зацвітає на 5 рік після проростання. Розмножується насінням і вегетативно бульбоцибулинами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Ялтинському гірськолісовому та Кримському ПЗ, а також на території пам’ятки природи загальнодержавного значення «Каратау». Рекомендовано моніторинг популяцій, введення в культуру, вирощування в ботанічних садах, дотримування заповідного режиму природоохоронних територій. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання, випас, рекреацію.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Нікітському ботанічному саду — ННЦ УААН, ботанічних садах Донецькому, Національному ім. М.М. Гришка НАН України та ін.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Определитель высших растений Крыма, 1972; ЧКУ, 1996; Шеляг-Сосонко, Парфенов, Чопик и др., 1980.