УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Півники несправжньосмикавцеві Iris pseudocyperus Schur (I. graminea L. subsp. pseudocyperus (Schur) Soó; I. graminea var. latifolia Spach)

Півники несправжньосмикавцеві (Iris pseudocyperus Schur (I. graminea L. subsp. pseudocyperus (Schur) Soó; I. graminea var. latifolia Spach)) Карта поширення Півники несправжньосмикавцеві в Україні

Таксономічна належність: Родина Півникові — Iridaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Балкансько-паннонсько-карпатський вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середня Європа: Балканський п-ів (Хорватія), Словаччина, Угорщина, Румунія. В Україні поширений у Карпатах: Свидовець (ур. Довге Бердо, Занога), Вулканічний хребет (Анталовецька поляна, окол. с. Тур’я Поляна), окол. м. Мукачево — Чернеча гора, гора Ловачка. Вказується для Покуття, однак, імовірно, що ця вказівка стосується I. graminea L. subsp. graminea. Адм. регіони: Зк.

Чисельність та структура популяцій: Популяції малочисельні, ізольовані, як правило невеликі за площею, складаються зі щільних або розріджених куртин до кількох м2, які налічують від кількох до десятків особин, більша частина яких вегетативні. Динаміка популяцій не досліджена.

Причини зміни чисельності: Випасання худоби, руйнування екотопів унаслідок господарської діяльності. Ступінь чисельності невідомий.

Умови місцезростання: Росте у світлих лісах, на узліссях, галявинах, наскельних луках серед лісу на багатих органікою ґрунтах, однак на скельних уступах трапляється в бідніших умовах. Рідко в угрупованнях світлих лісів (кл. Quercetea pubescentipetraeae), узлісь (союз Geranion sanguinei кл. Trifolio-Geraniete). Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Криптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 40– 80 см заввишки. Кореневище тонке, галузисте, утворює густі, нещільні дернинки. Стебло плоско-стиснуте, з добре помітними ребрами; листки широко-мечеподібні, 6–20 мм завширшки, міцні, з декількома добре помітними поздовжніми жилками, сизо-зелені, удвічі довші від стебел; листки обгортки до 25 см завдовжки, з гострим кілем, нижній листок обгортки здебільшого значно довший від верхнього; квіток на стеблі 1–3, квітконіжки до 6 см завдовжки, округло-тригранні. Листочки оцвітини жовті з фіолетовими краями, внутрішні листочки оцвітини — жовті. Плід — коробочка 3–4 см завдовжки, звужена до верхівки, шестигранна, з 3 ширшими й 3 вужчими гранями; насінини грушоподібні, дещо стиснуті. Цвіте в травні–липні, плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють на території Карпатського БЗ (масив Кузій). Необхідні спеціальні дослідження поширення й стану популяцій виду. Заборонено надмірне випасання худоби, заліснення територій, розробка кар’єрів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, ґрунтотвірне, протиерозійне.

Джерело: Крічфалуший, Вайнагій, Андрик, Дашко, 1999; ЧКУ, 1996; Dostál, 1989.