УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Шафран вузьколистий (шафран сузський) Crocus angustifolius Weston (C. susianus Ker Gawl.)

Шафран вузьколистий (шафран сузський) (Crocus angustifolius Weston (C. susianus Ker Gawl.)) Карта поширення Шафран вузьколистий (шафран сузський) в Україні

Таксономічна належність: Родина Півникові — Iridaceae.

Природоохоронний статус виду: Неоцінений.

Наукове значення: Сереземноморський вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Мала Азія, Балканський п-ів. Гірський Крим, Передгір’я (зрідка), Пд. макросхил (звичайно). Місцезнаходження поблизу м. Умані Черкаської обл., в Одеській, Херсонській та Дніпропетровській обл. не підтверджуються. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: В оптимальних умовах популяції великі за розміром, в окремих випадках достатньо чисельні, проте в цілому вид лімітується специфікою екологічної амплітуди.

Причини зміни чисельності: Надмірний антропогенний вплив, рекреація, збирання на букети та торгівля, розширення будівництва є причиною як зменшення розмірів локалітетів, так і скорочення чисельності.

Умови місцезростання: Сухі відкриті місця у межах всіх висотних поясів. Ялівцеві та розріджені пухнастодубові рідколісся, зарості чагарників, лучні гірські степи, кам’янисті схили. Угруповання кл. Quercetea pubescenti petraeae (союз JasminoJuniperion excelsae) та кл. Festuco-Brometea. Геліофіт, ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 5–15 см заввишки. Бульбоцибулина з сітчастоволокнистими оболонками. Листки (до 7 шт.), лінійні, до 0,5 см завширшки, відігнуті, з білою повздовжньою смужкою. Покривало дволисте. Оцвітина з довгою трубкою, із 6 жовтих пелюсток, на яких проглядаються 3 бурі смужки. Цвіте у лютому–квітні. Плодоносить у червні. Розмножується насінням і бульбоцибулинами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у ПЗ «Мис Мартьян», Ялтинському гірсько-лісовому, Кримському, Карадазькому, заказниках загальнодержавного значення «Мис Айя», «Карабі-яйла», «Аю-Даг», «Новий Світ», «Кубалач», пам’ятках природи державного значення. Заборонено збирання рослин, торгівля, забудова територій.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Широко культивують у багатьох ботанічних садах.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Дидух, 1992; Флора Европейской части СССР, 1979; ЧКУ, 1996.