УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Таксономія

Тварини Червоної книги

Кишковопорожнинні

Круглі черви

Кільчасті черви

Членистоногі

Молюски

Хордові

Рослини Червоної книги

Судинні рослини

Плауноподібні

Папоротеподібні

Голонасінні

Покритонасінні

Однодольні

Дводольні

Пасльонові

Ломикаменеві

Вовчкові

Жимолостеві

Айстрові

Фісташкові

Аралієві

Селерові

Барвінкові

Барбарисові

Березові

Шорстколисті

Капустяні

Дзвоникові

Клеомові

Гвоздичні

Бруслинові

Лободові

Чистові

Березкові

Товстолисті

Черсакові

Росичкові

Руслицеві

Вересові

Молочайні

Бобові

Букові

Франкенієві

Тирличеві

Геранієві

Кулівницеві

Губоцвіті

Пухирникові

Плюмбагові

Кермекові

Льонові

Плакунові

Бобівникові

Селітрянкові

Маслинові

Онагрові

Півонієві

Макові

Гречкові

Первоцвітні

Жовтецеві

Жостерові

Розові

Рутові

Вербові

Ранникові

Клокичкові

Тамариксові

Тимелеєві

Липові

Водяногоріхові

Валеріанові

Веронікові

Фіалкові

Гриби

Водорості

Мохоподібні

Лишайники

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Береза низька Betula humilis Schrank (B. fruticosa Pall., B. myrsinoides Tausch, B. rossica Minjaev, Chamaebetula humilis (Schrank) Opiz)

Береза низька (Betula humilis Schrank (B. fruticosa Pall., B. myrsinoides Tausch, B. rossica Minjaev, Chamaebetula humilis (Schrank) Opiz)) Карта поширення Береза низька в Україні

Таксономічна належність: Родина Березові — Betulaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Реліктовий (гляціальний) вид на пд. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Євросибірський вид, поширений від Центральної Європи до Сх. Сибіру та Пн. Монголії. В Європі трапляється переважно на рівнині (Росія, Білорусь, Україна, Польща та Німеччина), в передгір’ях Альп в Швейцарії, у Пд. Карпатах в Румунії. В Україні зростає на Поліссі, Розточчі, Волино-Подільській височині. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється окремими ізольованими популяціями, які займають невелику площу, від кількох квадратних метрів до 50 га. На 10 м2 припадає в середньому 1–3 кущі.

Причини зміни чисельності: Різке порушення рівня ґрунтових вод у зв’язку з гідромеліоративними роботами, видобутком торфу.

Умови місцезростання: Евтрофні осоково-гіпнові та осокові болота, мезотрофні осоково-сфагнові, березово-осоковосфагнові, вербово-осоково-сфагнові, сосновоосоково-журавлино-сфагнові, оліготрофні осоковосфагнові болота. Ґрунти кислі (рН 4,3–7), надмірно зволожені, часто торф’янисті. Елемент різних асоціацій, що відносяться до кл. ScheuchzerioCaricetea nigrae, Phragmiti-Magnocaricetea, Molinio-Arrhenatheretea (порядок Molinietalia), рідше — Oxycocco-Sphagnetea (союз Sphagnion magellanici), Alnetea glutinosae (асоціація Salicetum pentandrio-cinereae).

Загальна біоморфологічна характеристика: Кущ 1–2,5 м заввишки, максимальна висота 3,8 м. Кора чорно-бура на старих гілках та червонувато-бура на молодих, вкритих смолистими бородавочками і рідкими короткими волосками. Листки 1–3 см завдовжки, серцеподібні або яйцеподібно-овальні, зубчасті. Квітки різностатеві, зібрані в сережки. Плід горішок до 2 мм завдовжки, з крильцями. Цвіте в травні, плодоносить у липні. Розмножується вегетативно (розростанням кущів) та насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно взяти під охорону всі місцезнаходження виду поблизу пд. межі ареалу. Охороняється в ПЗ «Розточчя», «Черемський», Шацькому НПП, в заказниках «Нечемне», «Чахівський», «Любче», «Мішич», «Озерище» (Волинська обл.), «Бущанський» (Рівнененська обл.), «Романівське болото» (Київська обл.), «Замглай» (Чернігівська обл.), «Ретинський » (Сумська обл). Заборонено порушення умов місцезростання, знищення кущів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України, в дендропарку Березнівського лісового коледжу в Рівненській області.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, ценозоутворююче.

Джерело: Андриенко, 1982; Жижин, Кагало, 1989; Заказник «Любче», 2001; Івченко, 1983; Мельник, Савчук, 2004; Мельник, Савчук, Баточенко, 2001.

Можливо, вас зацікавлять ще такі рослини: