УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Кальдезія білозоролиста Caldesia parnassifolia (L.) Parl. (Alisma parnassifolium L.)

Кальдезія білозоролиста (Caldesia parnassifolia (L.) Parl. (Alisma parnassifolium L.)) Карта поширення Кальдезія білозоролиста в Україні

Таксономічна належність: Родина Частухові — Alismataceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Реліктовий термофільний вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середня і Пд. Європа, пд. і зх. Сх. Європи (ізольовані місцезнаходження), Пд. і Пд.-Сх. Азія, Японія, Мадагаскар, Пн. Америка. В Україні в ХІХ — першій третині ХХ ст. вид був поширений на Поліссі: в заплавах Дніпра неподалік Києва, Сейму та Лісостепу: по Дніпру біля м. Переяслав-Хмельницький, м. Золотоноша, по Сіверському Дінцю біля м. Вовчанськ, м. Балаклея та в окол. м. Харків, але ці місцезнаходження зникли. Сьогодні вид відомий з Цуманської пущі (Волинь). Адм. регіони: Вл, Кв, Чн, См, Чк, Хр.

Чисельність та структура популяцій: Популяції представлені у вигляді окремих невеликих куртин.

Причини зміни чисельності: Осушувально-меліоративні роботи, що супроводжуються зміною гідрологічного режиму екотопів, евтрофікація водойм, низька репродуктивна здатність виду та періодичність розвитку залежно від температурних умов вегетаційного періоду.

Умови місцезростання: Малопроточні заболочені терасові та заплавні озера, мезоевтрофні, на глибині 20–60 см (водна форма); по берегах стариць, канав, на болотах (наземна форма). Ґрунти піщані замулені. Займає екотопи від характерних для угруповань класу Potametea, до заболочених — класу Phragmiti-Magnocaricetea. Гідрогелофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Однорічна або багаторічна трав’яна рослина 20–50 (80) см заввишки. Кореневище тонке, вкорочене. Листки в прикореневій розетці, довгочерешкові, листкова пластинка від овальної до яйцеподібної з серцеподібною основою, 5–15 дугоподібними жилками. Суцвіття волоть із кільчасто (по 3) розміщеними гілками. Квіти білі дрібні. Плід збірний, із 6–10 кістянкоподібних сім’янок. Цвіте у червні — липні, плодоносить у липні–серпні. При високих літніх температурах розмножується насінням, в холодні роки — вегетативно завдяки туріонам.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в заказнику загальнодержавного значення «Кормин» та загальнозоологічному заказнику місцевого значення «Чортове болото» на Волині. Заборонено порушення гідрологічного режиму, (осушення територій, їх забруднення).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, кормове.

Джерело: Біорізноманіття Цуманської пущі та питання його збереження, 2004; Зоз, 1931; Лавренко, 1925; Па- чоский, 1893; Флора УСРР, 1935; Casper, Krausch, 1980.