УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Рястка відігнута Ornithogalum refractum Kit. ex Schltdl.

Рястка відігнута (Ornithogalum refractum Kit. ex Schltdl.) Карта поширення Рястка відігнута в Україні

Таксономічна належність: Родина Гіацинтові — Hyacinthaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Паннонсько-причорноморсько-східносередземноморський вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середня Європа (Угорщина), Балканський п-ів, пд.-сх. центральної Молдови, Пн.-зх. Причорномор’я, Крим, Мала Азія. В Україні два ексклави: пд. зх. Правобережного Злакового Степу (Одеська обл., Тарутинський р-н, окол. смт. Тарутине, с. Виноградівка, Малоярославець І, Малоярославець ІІ, о. Зміїний) та Передгір’я Криму. Адм. регіони: Од, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Популяції виду стійкі, відмічається зростання їх чисельності за рахунок інтенсивного як вегетативного, так і насіннєвого розмноження. Просторова структура популяцій компактно-дифузна. Вікові спектри повночленні, лівосторонні або бімодальні з двома максимумами на ювенільних та генеративних особинах.

Причини зміни чисельності: Фрагментованість та диз’юнктивність ареалу виду, низька конкурентна спроможність сходів та пригнічене вегетативне поновлення на задернованих ґрунтах, руйнування місцезростань.

Умови місцезростання: Степові трав’яні та кам’янисті схили, перелоги, зарості чагарників, лісосмуги. Угруповання кл. Festuceto-Brometea (союз Festucion valesiacae) кл. Sedo-Scleranthetea та RhamnoPrunetea. Позитивно реагує на розпушення ґрунту, пониження ценотичної конкуренції. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Ранньовесняний ефемероїд. Трав’яна рослина 5–10 см заввишки. Цибулина яйцеподібна з численними дочірніми цибулинками. Листки в прикореневій розетці, вузьколінійні, жолобчасті, у 2–3 рази довші за стебло, з білою смужкою посередині. Квіткова стрілка коротка, суцвіття щиткоподібне, 5–15-квіткове, коротке. Квітки 15–20 мм завдовжки, листочки оцвітини білі, з широкою зеленою смужкою на зовнішньому боці. Квітконіжки після відцвітання відігнуті донизу, у верхній частині круто зламані і спрямовані вгору. Плід яйцеподібна коробочка з 6 крилатими ребрами. Цвіте в березні–травні, плодоносить у травн і червні. Розмножується насінням і цибулинами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють на території пам’ятки природи загальнодержавного значення «Ак-Кая». Необхідно виявити всі існуючі місцезнаходження виду, здійснювати моніторинг популяцій, розширити мережу заповідних територій, вирощувати в ботанічних садах. Заборонено збирання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, селекційне.

Джерело: Гейдеман, Витко, Истратий и др., 1982; Флора ев- ропейской части СССР, 1979; ЧКУ, 1996.