УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Стоматологія Сихів украі на стоматологія.

Рястка відігнута Ornithogalum refractum Kit. ex Schltdl.

Рястка відігнута (Ornithogalum refractum Kit. ex Schltdl.) Карта поширення Рястка відігнута в Україні

Таксономічна належність: Родина Гіацинтові — Hyacinthaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Паннонсько-причорноморсько-східносередземноморський вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середня Європа (Угорщина), Балканський п-ів, пд.-сх. центральної Молдови, Пн.-зх. Причорномор’я, Крим, Мала Азія. В Україні два ексклави: пд. зх. Правобережного Злакового Степу (Одеська обл., Тарутинський р-н, окол. смт. Тарутине, с. Виноградівка, Малоярославець І, Малоярославець ІІ, о. Зміїний) та Передгір’я Криму. Адм. регіони: Од, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Популяції виду стійкі, відмічається зростання їх чисельності за рахунок інтенсивного як вегетативного, так і насіннєвого розмноження. Просторова структура популяцій компактно-дифузна. Вікові спектри повночленні, лівосторонні або бімодальні з двома максимумами на ювенільних та генеративних особинах.

Причини зміни чисельності: Фрагментованість та диз’юнктивність ареалу виду, низька конкурентна спроможність сходів та пригнічене вегетативне поновлення на задернованих ґрунтах, руйнування місцезростань.

Умови місцезростання: Степові трав’яні та кам’янисті схили, перелоги, зарості чагарників, лісосмуги. Угруповання кл. Festuceto-Brometea (союз Festucion valesiacae) кл. Sedo-Scleranthetea та RhamnoPrunetea. Позитивно реагує на розпушення ґрунту, пониження ценотичної конкуренції. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Ранньовесняний ефемероїд. Трав’яна рослина 5–10 см заввишки. Цибулина яйцеподібна з численними дочірніми цибулинками. Листки в прикореневій розетці, вузьколінійні, жолобчасті, у 2–3 рази довші за стебло, з білою смужкою посередині. Квіткова стрілка коротка, суцвіття щиткоподібне, 5–15-квіткове, коротке. Квітки 15–20 мм завдовжки, листочки оцвітини білі, з широкою зеленою смужкою на зовнішньому боці. Квітконіжки після відцвітання відігнуті донизу, у верхній частині круто зламані і спрямовані вгору. Плід яйцеподібна коробочка з 6 крилатими ребрами. Цвіте в березні–травні, плодоносить у травн і червні. Розмножується насінням і цибулинами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють на території пам’ятки природи загальнодержавного значення «Ак-Кая». Необхідно виявити всі існуючі місцезнаходження виду, здійснювати моніторинг популяцій, розширити мережу заповідних територій, вирощувати в ботанічних садах. Заборонено збирання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, селекційне.

Джерело: Гейдеман, Витко, Истратий и др., 1982; Флора ев- ропейской части СССР, 1979; ЧКУ, 1996.