УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Гіацинтик Палласів Hyacinthella pallasiana (Steven) Losinsk. (Hyacinthus pallasianus Steven)

Гіацинтик Палласів (Hyacinthella pallasiana (Steven) Losinsk. (Hyacinthus pallasianus Steven)) Карта поширення Гіацинтик Палласів в Україні

Таксономічна належність: Родина Гіацинтові — Hyacinthaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Причорноморсько-донецький ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні: Причорномор’я, сх. частина Пн. Приазов’я, Донецький кряж та Придніпровська рівнина, у пд.-сх. частині. Є вказівка для окол. м. Одеси. Адм. регіони: Дц, Лг, Од, Хc, Зп.

Чисельність та структура популяцій: Популяції за площею, чисельністю та щільністю дуже різні — від кількох до 100 особин на 1 м2. У віковому спектрі переважає ліва частина, тобто молоді рослини.

Причини зміни чисельності: Порушення природних екотопів внаслідок господарського освоєння територій, випасання худоби, збирання рослин на букети.

Умови місцезростання: Кам’янисті степи, глинисті та вапнякові схили, відшарування пісковику, вугільних та глинистих сланців, крейди. Угруповання класу Festuco-Brometea. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна рослина 10–25 см заввишки. Цибулина куляста, з сіро-коричневими оболонками. Листків 2–3, лінійних, з ковпачкоподібною верхівкою, до основи звужених. Квітки фіолетово-блакитні, зібрані у короткоциліндричну китицю. Оцвітина 8–12 мм завдовжки, трубчасто-лійкувата, посередині звужена. Тичинки прикріплюються до трубочки нижче її середини, пиляки не висуваються з трубочки оцвітини. Цвіте у квітні–травні, плодоносить у травні–липні. Розмножується насінням та цибулинками.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Червоного списку МСОП. Охороняють в Українському степовому (відділення «Хомутовський степ», «Кам’яні Могили»), Луганському ПЗ (відділення «Провальський степ»), РЛП «Меотида», «Зуївський», «Донецький кряж» та в ряді заказників і пам’яток природи. Рекомендується створювати заказники у місцях зростання виду, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання виду, розорювання степів, надмірне випасання худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Донбас заповідний. Науково-інформаційний до- відник, 2003; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Кондратюк, Остапко, 1990; Определитель высших растений Украины, 1987; Остапко, 2001; Рідкісні й зникаючі рослини Луганської області, 200