УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Рястка гірська Ornithogalum oreoides Zahar.

Рястка гірська (Ornithogalum oreoides Zahar.) Карта поширення Рястка гірська в Україні

Таксономічна належність: Родина Гіацинтові — Hyacinthaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Ендемічний вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пн.-зх. Причорномор’я, Молдова, Румунія та Болгарія (плато Добруджа). В Україні — пд. зх. Правобережного Злакового Степу (Болградський, Тарутинський, Татарбунарський р-ни Одеської обл.). Адм. регіон: Од.

Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисленні, але стійкі. Просторова структура компактно-дифузна. Щільність скупчень 10–20 особин на 1 м2. В оптимальних умовах розвиваються нормальні повночленні популяції, у віковому спектрі яких переважають зрілі генеративні особини. У задернованих місцезростаннях формуються регресивні, старіючі популяції з неповночленними віковими спектрами та низькою щільністю особин. Поновлення популяцій відбувається за рахунок насіннєвого та вегетативного розмноження.

Причини зміни чисельності: Ізольованість популяцій, повільні темпи розвитку прегенеративних особин, їх незначна конкурентна спроможність в умовах задерніння ґрунту, послаблене вегетативне поновлення, знищення екотопів шляхом розорювання та заліснення, надмірне випасання.

Умови місцезростання: Степові трав’янисті, глинисті, піскуваті та кам’янисті схили, зарості степових чагарників, у складі угруповань кл. Festuco-Brometea (союз Festucion valesiacaе) та RhamnoPrunetea. Позитивно реагує на розпушеність ґрунту, послаблення ценотичної конкуренції. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Ранньовесняний ефемероїд. Трав’яна рослина 10–25 см заввишки. Цибулина яйцеподібна. Листки в прикореневій розетці, широколінійні (4–8 мм завширшки), плоскуватожолобчасті, без білої поздовжньої смужки. Суцвіття щиткоподібне, 5–25-квіткове, однакової з листками довжини або трохи коротше за них. Квітки 14–20 мм завдовжки, листочки оцвітини білі з широкою зеленою смужкою на зовнішньому боці. Квітконіжки після відцвітання висхідні або відхилені. Плід яйцеподібна коробочка з 6 тупуватими ребрами. Цвіте на 4–5 рік у квітні–травні, плодоносить у червні. Розмножується насінням та цибулинами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Червоного списку МСОП. Необхідні облік місцезнаходжень виду, моніторинг популяцій, створення заповідних об’єктів та вирощування в ботанічних садах, введення в культуру. Заборонено збирання викопування цибулин, порушення умов місцезростання, заліснення ділянок, надмірний випас.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, селекційне.

Джерело: Основні джерела інформації. Флора европейской части СССР, 1979; Гейдеман, Витко, Истратий и др., 1982; Гейдеман, Николаева, 1980; Красная книга СССР, 1984; ЧКУ, 1996; Мосякін, 1999; Определитель высших растений Украины, 1987; Walter, Gillet, 1998; Zaharia