УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Гадюча цибулька гроноподібна Muscari botryoides (L.) Mill. (Hyacinthus botryoides L.; incl. M. carpaticum Racib., M. pocuticum Zapał., M. transsilvanicum Schur)

Гадюча цибулька гроноподібна (Muscari botryoides (L.) Mill. (Hyacinthus botryoides L.; incl. M. carpaticum Racib., M. pocuticum Zapał., M. transsilvanicum Schur)) Карта поширення Гадюча цибулька гроноподібна в Україні

Таксономічна належність: Родина Гіацинтові — Hyacinthaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Ендемічний таксон на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середня та Пд. Європа. В Україні на Закарпатті вихідна раса з 2n=18 M. transsilvanicum. Відомо кілька оселищ на схилах вулканічного горбогір’я та одне в Марамороській котловині. Вказівки про зростання на іншій території України відносяться до здичавілих рослин. Описані M. pocuticum Zapał. та M. carpaticum Racib. потребують дальших досліджень. Адм. регіон: Зк.

Чисельність та структура популяцій: Просторова структура контагіозно-дифузна, щільність популяцій від 20 до 50 особини на м2. Площа найбільшого оселища не перевищує 1 га, кілька сотень особин, в інших — нараховують лише по кілька сотень, або навіть десятків особин. У популяціях переважають дорослі особини.

Причини зміни чисельності: Освоєння схилів під сади та виноградники, рекреаційне та пасовищне навантаження, викопування рослин, зривання на букети.

Умови місцезростання: Світлі ксеротермні діброви, узлісся, вторинні лісові ценози на багатих теплих бурих ґрунтах, сформованих на делювії магматичних порід, в угрупованнях кл. Querco-Fagetea, Quercetea pubescentis, зрідка у вторинному угрупованні з Robinia pseudoacacia. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Ефемероїд. Багаторічна трав’яна рослина 12–30 см заввишки. Цибулина до 15–20 мм в діаметрі. Листків 2–4, прикореневі, до 30 (15– 20) см завдовжки та 5–13 мм завширшки, пласкі, на кінцях зрослі в ковпачок. Суцвіття з 20–30 квіток, китицеподібне. Плідні квітки на коротких (3–5 мм) квітконіжках, пониклі, забарвлення — від білувато-блакитного до темно-синього. Неплідні, майже сидячі, дрібніші та світліші. Плід тригнізда коробочка. Насінини округлі, темнокоричневі. Цвіте у квітні–травні. Плодоносить у травні. Розмножуються насінням та вегетативно (дочірніми цибулинами).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до «Переліку видів судинних рослин, що підлягають особливій охороні на території Закарпатської області». Охороняють в заказниках «Мочарка» та «Шияня». Необхідним є створення охоронних об’єктів у місцях зростання виду, контроль стану популяцій, культивування у ботанічних садах, репатріація в місця, де вид раніше зустрічався. Заборонено збирання рослин, освоєння територій під сади та виноградники, організацію випасу та місць рекреації.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Хоча типовий M. botryoides культивують у ботанічних садах, однак карпатська раса в колекціях відсутня.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, медоносне.

Джерело: Флора УРСР, 1950; Дашко-Шпрингвальд Р.Д., 1996; Дашко-Шпрингвальд, 2000; Крічфалушій, Вайнагій, Андрик, Дашко, 1999; Somlyay, 2003; Somlyay, Pintér, Csontos, 2006.