УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Таксономія

Тварини Червоної книги

Кишковопорожнинні

Круглі черви

Кільчасті черви

Членистоногі

Ракоподібні

Багатоніжки

Ногохвістки

Комахи

Одноденки

Бабки

Богомоли

Прямокрилі

Ембії

Рівнокрилі

Напівтвердокрилі або клопи

Твердокрилі

Сітчастокрилі

Скорпіонові мухи

Волохокрилі

Лускокрилі

Перетинчастокрилі

Ксіеліди

Бластикотоміди

Рогохвости

Ксифідріїди

Орусиди

Пильщики-цефіди

Павутинні пильщики

Пильщики-мегалодонтиди

Пильщики-цимбіциди

Пильщики-аргіди

Справжні пильщики

Їздці іхневмоніди

Евритоміди

Стисночеревні горіхотворки

Сапігієві оси

Сколієві оси

Складчастокрилі оси

Дорожні оси

Риючі оси сфециди

Риючі оси краброніди

Андреніди

Меліттіди

Галіктиди

Бджоли мегахіліди

Справжні бджоли

Мурашки

Двокрилі

Павукоподібні

Молюски

Хордові

Рослини Червоної книги

Судинні рослини

Гриби

Водорості

Мохоподібні

Лишайники

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Кубіталія чорна Cubitalia (Cubitalia) morio Friese, 1911

Кубіталія чорна (Cubitalia (Cubitalia) morio Friese, 1911) Карта поширення Кубіталія чорна в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Справжні бджоли (Apidae). Один із 8 видів середземноморсько-середньоазійського роду Cubitalia, один із 2 представників роду [також C. tristis (Morawitz, 1876)] у фауні України.

Природоохоронний статус: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в україні: Пн.-середземноморсько-понтійський степовий вид. Поширений локально на степових схилах передгір’я Кавказу, у Туреччині, Греції, на Балканах, на зх. до Югославії. В Україні відомий із Криму.

Чисельність і причини її зміни: Дуже рідкісний вид, реєструються лише поодинокі екземпляри. Достовірно відомо про знаходження 9 екземплярів із території України. Зникає внаслідок скорочення площ цілинних степових, крейдяних ділянок; випасання, особливо кіз та овець, застосування пестицидів.

Особливості біології та наукове значення: Генерація однорічна. Дорослі особини зустрічаються з кінця квітня до початку липня. Антофіл. Припускається, що вид є оліголектом на рослинах роду Onosma (Boraginaceae), в тому числі занесених до Червоної книги України. Один екземпляр був зареєстрований на квітках іншого виду шорстколистих — Anchusa leptophylla Roem. et Schult. Гніздування не відоме. Інші досліджені види триби Eucerini викопують гнізда у землі, де будують вертикально орієнтовані комірки, куди запасають пилково-нектарний корм рідкої консистенції, на який відкладається одне яйце.

Морфологічні ознаки: Довжина тіла 16–18 мм. Передні крила з двома однаковими за розміром субмаргінальними комірками, темнозабарвлені. Самка: голова, груди по боках і знизу та черевце опушені чорними волосками. Верх грудей яскравокоричневий. Опушення внутрішньої сторони 1-го членика задньої лапки темно-коричневе. Черевце дуже блискуче, майже поліроване. Самець: мандибули довгі, серповидні, перехрещуються далеко від вершини. Нижньощелепні щупики чотирьохчленикові, довгі. Наличник в нижній частині загинається назад. Голова вкрита жовто-коричневими волосками, які на боках значно світліші. Опушення грудей та 1-го тергуму жовто-коричневе. Решта тергумів майже повністю чорна.

Режим збереження популяції та заходи з охорони: Окремо в Україні не охороняється. Необхідне створення заказників на степових схилах із багатою мелітофільною рослинністю в місцях знаходження виду.

Господарське та комерційне значення: Запилювач рослин родини шорстколисті (Boraginaceae). В комерційних цілях вид не використовується.

Джерело: Tkalců, 1984; Радченко, 1986; Песенко, Ситдиков, 1988; Радченко, Песенко , 1994. Автори: В.Г. Радченко, М.О. Філатов Фото: В.Г. Радченко