УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Таксономія

Тварини Червоної книги

Кишковопорожнинні

Круглі черви

Кільчасті черви

Членистоногі

Ракоподібні

Багатоніжки

Ногохвістки

Комахи

Одноденки

Бабки

Богомоли

Прямокрилі

Ембії

Рівнокрилі

Напівтвердокрилі або клопи

Твердокрилі

Сітчастокрилі

Скорпіонові мухи

Волохокрилі

Лускокрилі

Перетинчастокрилі

Ксіеліди

Бластикотоміди

Рогохвости

Ксифідріїди

Орусиди

Пильщики-цефіди

Павутинні пильщики

Пильщики-мегалодонтиди

Пильщики-цимбіциди

Пильщики-аргіди

Справжні пильщики

Їздці іхневмоніди

Евритоміди

Стисночеревні горіхотворки

Сапігієві оси

Сколієві оси

Складчастокрилі оси

Дорожні оси

Риючі оси сфециди

Риючі оси краброніди

Андреніди

Меліттіди

Галіктиди

Бджоли мегахіліди

Справжні бджоли

Мурашки

Двокрилі

Павукоподібні

Молюски

Хордові

Рослини Червоної книги

Судинні рослини

Гриби

Водорості

Мохоподібні

Лишайники

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Дазипода (мохнонога бджола) шипоносна Dasypoda (Megadasypoda) spinigera Kohl, 1905

Дазипода (мохнонога бджола) шипоносна (Dasypoda (Megadasypoda) spinigera   Kohl, 1905) Карта поширення Дазипода (мохнонога бджола) шипоносна в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Меліттіди (Melittidae). Один із 9 видів подроду Megadasypoda палеарктичного роду Dasypoda (налічує 36 видів). Один із 5 видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в україні: Рідкісний понтійський вид, відомий з Болгарії, Греції, Югославії, Туреччині, південної України, Північного Кавказу та Закавказзя. В Україні знайдений у Донецькій, Миколаївській, Одеській, Харківській, Херсонській областях та в Криму.

Чисельність і причини її зміни: Дуже рідкісний, відносно крупний яскравий вид із дуже густо опушеними довгими волосками мохнатими ногами, який може слугувати здобиччю для колекціонерів. Чисельність знижується через різке зменшення кількості кормових рослин — скабіози (Scabiosa), коломонночка (Succisella) та інших видів рослин родини черсакові (Dipsacaceae), у тому числі занесених до Червоної книги України.

Особливості біології та наукове значення: Літає всередині літа у червні–серпні. Має одну генерацію на рік. Гніздування не відо-ме. Інші досліджені види цього роду будують гнізда в землі, де влаштовують ні чим не облицьовані комірки, в яких розташовують незвичайні пилкові хлібці з ніжками або гребнями знизу. Антофіл, живиться нектаром та пилком рослин, приурочений до квітів родини черсакові (Dipsacaceae).

Морфологічні ознаки: Довжина тіла самки 14–16 мм, самця — 13– 16 мм. Тіло чорне, крила затемнені по краях. Спинка опушена світло-коричневими волосками. 2–4 тергуми посередині опушені густими дрібними тонкими, прилягаючими волосками: у самки — темними, без домішки відстовбурчених; у самця — світлими, з домішкою відстовбурчених або напівприляга-ючих. У самки задні перев’язи 2–3-го тергумів вузько перервані, 4-й тергум із цільною задньою перев’язкою, вершинна половина 5 тергуму та гомілки і лапки усіх ніг вкриті довгими густими жовто-рудими волосками. Клипеус самки і самця в густому довгому світлому прилягаючому опушенні. Передні стегна самця на проксимальному кінці з довгим шипом, внутрішня поверхня його зад–ніх гомілок зі здуттям посередині.

Режим збереження популяції та заходи з охорони: Охороняється в Чорноморському БЗ, Опукському, Карадазькому та Казантипському ПЗ. Необхідно створити заказники в інших місцях мешкання виду та охороняти його кормові рослини.

Господарське та комерційне значення: Має значення як запилювач різних видів черсакових, у тому числі занесених до Червоної книги України.

Джерело: Радченко, 1987; Радченко, Песенко, 1989; Michez, Terzo, Rasmont, 2004. Автор: В.Г. Радченко Фото В.Г. Радченко