УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Таксономія

Тварини Червоної книги

Кишковопорожнинні

Круглі черви

Кільчасті черви

Членистоногі

Молюски

Хордові

Рослини Червоної книги

Судинні рослини

Плауноподібні

Папоротеподібні

Голонасінні

Покритонасінні

Однодольні

Дводольні

Пасльонові

Ломикаменеві

Вовчкові

Жимолостеві

Айстрові

Фісташкові

Аралієві

Селерові

Барвінкові

Барбарисові

Березові

Шорстколисті

Капустяні

Дзвоникові

Клеомові

Гвоздичні

Бруслинові

Лободові

Чистові

Березкові

Товстолисті

Черсакові

Росичкові

Руслицеві

Вересові

Молочайні

Бобові

Букові

Франкенієві

Тирличеві

Геранієві

Кулівницеві

Губоцвіті

Пухирникові

Плюмбагові

Кермекові

Льонові

Плакунові

Бобівникові

Селітрянкові

Маслинові

Онагрові

Півонієві

Макові

Гречкові

Первоцвітні

Жовтецеві

Жостерові

Розові

Рутові

Вербові

Ранникові

Клокичкові

Тамариксові

Тимелеєві

Липові

Водяногоріхові

Валеріанові

Веронікові

Фіалкові

Гриби

Водорості

Мохоподібні

Лишайники

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Дельфіній Сергія Delphinium sergii Wissjul. (D. schmalhausenii auct. non Albov)

Дельфіній Сергія (Delphinium sergii Wissjul. (D. schmalhausenii auct. non Albov)) Карта поширення Дельфіній Сергія в Україні

Таксономічна належність: Родина Жовтецеві — Ranunculaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Сх. причорноморський ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні: Понтична провінція та Кавказ. В Україні — на Донецькому кряжі, поодиноко на Приазовській височині. Адм. регіони: Дц, Лг.

Чисельність та структура популяцій: Характерні ізольовані популяції, але у сх. частині ареалу — звичайна рослина. Популяції у відділенні «Провальський степ» Луганського ПЗ та в заказнику «Грабова балка» малочисельні, але в доброму стані, в заказнику «Ліс на граніті» — на межі зникнення. Структура популяцій не досліджена.

Причини зміни чисельності: Природньо-історична рідкісність. Антропогенні фактори (порушення екотопів, випасання худоби, розорювання, збирання рослин, рекреація).

Умови місцезростання: Вид світлих лісів, узлісь, розріджених байрачних дібров, чагарників, вапнякових схилів. На кам’янистих виходах, збагачених карбонатами, екотонні угруповання лісу та степу кл. Rhamno-Prunetea та Trifolio-Geranietea. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Криптофіт. Багаторічна трав’яна ефемероїдна рослина 40–100 см заввишки. Кореневище бульбоподібно потовщене. Стебло прямостояче, просте або розгалужене. Листки 5–7-пальчасторозсічені. Квітки яскравоголубі (іноді білуваті), зібрані в просту або розгалужену китицю. Варіює за забарвленням квітки, опушенням, порізаністю листків. Цвіте у червні–липні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням і кореневими бульбами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у відділенні «Провальський степ» Луганського ПЗ, заказниках «Грабова балка», «Урочище Плоске», «Ліс на граніті» та ін. Необхідні контроль, дослідження та організація охорони популяцій, введення у культуру. Заборонено заготівлю рослин, порушення умов місцезростань (надмірне випасання худоби, випалювання, терасування схилів).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України, де вид спонтанно поширюється у деревних насадженнях.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, отруйний.

Джерело: Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Екофлора України, 2004; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Кондра- тюк, Бурда, Чуприна, Хомяков, 1988; Остапко, 2001, 2005; Рідкісні й зникаючі рослини Луганської області, 2003; Флора УРСР, 1953; ЧКУ,