УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Нефрома рівна Nephroma parile Ach.

Нефрома рівна (Nephroma parile Ach.) Карта поширення Нефрома рівна в Україні

Таксономічна належність: Родина Нефромові — Nephromataceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Неморальний диз’юнктивний лишайник, чутливий до змін лісових екосистем

Ареал виду та його поширення в Україні: Спорадично в хвойних гірських лісах Європи, на Кавказі, в пн. та помірній частині Азії, Пн. та Пд. Америці, Гренландії. Українські Карпати, зх. та Правобережне Полісся, Гірський Крим. Адм. регіони: Жт, Лв, Ів, Зк, Хм, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється невеликими групами або поодинці. За останні десятиріччя чисельність місцезнаходжень виду різко зменшилась, частина місцезнаходжень зникла.

Причини зміни чисельності: Знищення локалітетів під час суцільного вирубування гірських лісів.

Умови місцезростання: В гірському лісовому поясі, на корі старих дерев, на пеньках, здебільшого біля їх основи, та на вкритих мохом скелях у затінених місцях.

Загальна біоморфологічна характеристика: Слань тонка, по краях долей, а часто й по всій поверхні розвинені синюваті соралі, зазвичай зернисто-порохнисті (сірі), які іноді частково проростають в зернисті чи короткі коралоподібні соредіальні ізидії (буруваті). Зверху слань коричнева, рідше сіра, рівна чи зморшкувата, знизу — сірувато-коричнева до бурої, до країв світліша, гола або місцями з дуже коротким пушком, помітним лише в сильну лупу, матова чи трохи блискуча, часто зморшкувата, місцями прикріплена ридзинами. Апотеції розташовані на нижній поверхні коротеньких лопатей. Диск близько 0,5–1 мм завширшки, більш-менш круглястий до неправильної форми, здебільшого плоский чи трохи ввігнутий, голий, червонувато-коричневий, обведений цілим сланевим краєм. Розмножується нестатевим (соредіями) та статевим (світлими чи буруватими довгастими чотириклітинними спорами) шляхом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карпатському та Ужанському НПП та Карпатському БЗ, Кримському ПЗ. Необхідно контролювати стан популяцій, розширювати мережу заповідних об’єктів, включаючи відомі сучасні локалітети виду, та здійснювати заходи, спрямовані на збереження старих лісових масивів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Kondratyuk & Coppins 2000; Kondratyuk, 2003; Bielczyk, 2004; Макаревич и др., 1982; Oкснеp, 1956; Определитель лишайников …, 1975.