УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Жук-самітник Osmoderma barnabita (Motschulsky, 1845)

Жук-самітник (Osmoderma barnabita (Motschulsky, 1845)) Карта поширення Жук-самітник в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Твердокрилі (Coleoptera), родина — Жуки-пустельники (Scarabaeidae).

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Вся зона листяних лісів Європи на пн. до межі поширення дуба (Пд. Швеція — Фінляндія), пд. межа в Україні проходить від гирла Дунаю (Ізмаїл) на Бендери, пд. Вінницької, Кіровоградську обл., Полтаву, по середній течії р. Сіверський Дінець (Слов’яногорськ) і далі на сх. до Саратова.

Чисельність і причини її зміни: Рідкісний вид, зустрічається поодинокими особинами.

Особливості біології та наукове значення: Стаціями цього виду в Україні є широколистяні ліси. Тримається здебільшого дуплистих дерев, переважно в нижніх ярусах лісів. Вдень ховається по гнилих дуплах яблунь, груш, дубів, найчастіше осокорів. Літають надвечір та вночі, інколи прилітають на світло. Комахи активні в серпні–вересні. Фітофаг, живиться соком, який витікає з дерев. Личинки розвиваються за рахунок гнилої деревини листяних порід. Генерація виду в Україні — не менше 2–3 р.

Морфологічні ознаки: Тіло велике, масивне, 22–35 мм. Забарвлення чорно-рудувате, блискуче, з бронзовим або зеленуватим відблиском. Передньоспинка в самців з глибокою, а в самок з плоскою повздовжньою борозенкою і двома дрібними горбиками перед серединою.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Зникає внаслідок санітарних вирубок лісу, застосування пестицидів у лісових масивах. Внесений до Червоних Книг багатьох країн Європи.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вид розмножується та розвивається у неволі.

Господарське та комерційне значення: видуВідомостей немає.

Джерело: ЧКУ. Тваринний світ, 1994; Smetana, 2006; Audisio, Brustel, 2007. Автори: В.М. Єрмоленко, Б.М. Васько Фото: В.Г. Радченко