УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Ламкоколосник ситниковий Psathyrostachys juncea (Fisch.) Nevski (Elymus junceus Fisch.)

Ламкоколосник ситниковий (Psathyrostachys juncea (Fisch.) Nevski (Elymus junceus Fisch.)) Карта поширення Ламкоколосник ситниковий в Україні

Таксономічна належність: Родина Тонконогові (Злакові) — Poaceae (Gramineae).

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Реліктовий вид у крайньому західному ексклаві ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середня та Центральна Азія, Пд. Сибір, Пд. Урал, Заволзький, Нижньо-Волзький, Волзько-Донський та Нижньо-Донский регіони. В Україні — в Лівобережному Степу. Адм. регіони: Лг, Зп, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Відомо тільки три локалітети: вздовж р. Камишної поблизу с. Стрільцівка Меловського р-ну Луганської обл.; ур. Корсак-Могила, окол. с. Мануйлівка Приморського р-ну Запорізької обл.; 5 км на пд. від с. Славне Роздольненського р-ну АР Крим. Зростає поодиноко, чисельність кожної популяції біля кількох десятків особин.

Причини зміни чисельності: Достеменно не відомі, але вплив рекреації та перевипасу негативно впливає на чисельність популяцій.

Умови місцезростання: У Криму зростає в антропогенно модіфікованих петрофітних степах (союз Artemisio tauricae-Festucion), що сформувалися на крейдяних або вапнякових відслоненнях, а також на висококарбонатних щебенистих пд. чорноземах. У Приазов’ї та в Луганській обл. росте в петрофітних степах (підсоюз Festucenion valesiacae). Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна щільнодернинна рослина близько 65 см заввишки. Залишки піхв у нижній частині пагонів волокнисті, буровато-білі; листки жорсткі, сизуватозелені, на генеративних пагонах листки 2–3 см завдовжки та 0,4 см завширшки (піхви вільні), без вушок, на вегетативних 8–10 і 0,4 см відповідно, з ланцетними вушками (піхви замкнені). Колос 9–11 см завдовжки та 0,6–0,8 см завширшки, густий, вище середини легко ламається. Колоски двоквіткові, до 0,9 см, з двома шилоподібними колосковими лусками з однією неясною жилкою, сидять по 3 на стрижні колоса. Цвіте у червні, плодоносить у липні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в ландшафтному заказнику місцевого значення «Корсак-Могила». Необхідно контролювати стан популяцій, ввести вид у культуру. Заборонено порушення місць зростання, надмірне випасання та освоєння територій.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Кормове, протиерозійне.

Джерело: Дубовик, 1976; Ена, Гаврилов, 2002; Коломийчук, 2005.