УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Ковила поетична Stipa poëtica Klokov (S. pontica auct. non P. Smirn.)

Ковила поетична (Stipa poëtica Klokov (S. pontica auct. non P. Smirn.)) Карта поширення Ковила поетична в Україні

Таксономічна належність: Родина Тонконогові (Злакові) — Poaceae (Gramineae).

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Рідкісний ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні: Крим, Пн.-Зх. Кавказ. В Україні — в передгір’ї Пд. та Сх. Криму. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Популяції фрагментовані, найбільші займають кілька га. При сприятливих умовах зростання досягає рівня домінуючого виду з великою щільністью дернин (часто разом зі S. brauneri).

Причини зміни чисельності: Інтенсивне освоєння територій, будівництво, порушення верхнього шару ґрунту, перевипас, надмірні пали.

Умови місцезростання: Передгірські степи. Петрофітні дерниннозлакові фітоценози та угруповання типу шибляка. Характерний вид союзу Veronici multifidae-Stipion ponticae (кл. FestucoBrometea). Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Дернинний злак до 80 см заввишки. Стебла з дрібним опушенням під вузлами. Стеблові листки до 40 см завдовжки та до 1,8 мм завширшки, піхви гостро-шорсткі. Неплідні гони сизуватозелені, за довжиною дорівнюють стеблу; пластинки листів знизу щетинисті, зверху дрібноволосисті; язички яйцеподібноланцетні. Волоть з 4–7 колосками, опушена щетинкоподібними волосками, на нижньому вузлі з пензликом волосків; колоскові луски до 5–7,5 см завдовжки; нижня квіткова луска 15–20 мм завдовжки, дві крайові смужки волосків на 1 мм не доходять до основи остюка, з трьох дорзальних смужок, середня значно довша за бокові; остюк у нижній закрученій частині шорсткуватий, у верхній — пірчастий; гола частина остюка жовта. Цвіте у травні. Плодоносить у травні–червні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карадазькому ПЗ. Помірний рівень випасу. Заборонено діяльність, що пов’язана з порушенням ґрунту, забудовою, терасуванням схилів, лісорозведення.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне, протиерозійне, декоративне.

Джерело: Клоков, Осычнюк, 1976; Прокудин и др., 1977; Цвелев, 1976; ЧКУ, 1996; Martinovskỳ, 1980.