УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Пшениця дика однозернянка Triticum boeoticum Boiss. (T. thaoudar Reut. et Hausskn., T. monococcum L. subsp. boeoticum (Boiss.) Á.Löve et D.Löve)

Пшениця дика однозернянка (Triticum boeoticum Boiss. (T. thaoudar Reut. et Hausskn., T. monococcum L. subsp. boeoticum (Boiss.) Á.Löve et D.Löve)) Карта поширення Пшениця дика однозернянка в Україні

Таксономічна належність: Родина Тонконогові (Злакові) — Poaceae (Gramineae).

Природоохоронний статус виду: Неоцінений.

Наукове значення: Сх.-средземноморсько-передньоазійський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Кавказ, Балканський п-ов, Передня Азія. В Україні — в Степовому та Передгірному Криму, на Керченському п-ві. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Відомі популяції в околицях мм. Феодосії, Судака, Белогорська і Бахчисарая; сіл і селищ Байдарської долини, Балаклави та м. Севастополя. У місцях зростання популяції чисельні, нараховують сотні тисяч і мільйони екземплярів. Проте, спостерігаються істотні коливання чисельності популяцій виду і в певний період вид вважався зниклим з регіону.

Причини зміни чисельності: Вузька екологічна амплітуда, залежність відновлення від кліматичних чинників; особливості господарювання — забудова околиць, земляні роботи.

Умови місцезростання: Існує два припущення про генезис і природу популяцій виду в Криму: 1) природний елемент петрофітних степів, приурочений до вторинних остепнених лук та пухнастодубових рідколісь; 2) вид заносний або здичавілий, приурочений до напіврудеральних середовищ антропогенних агроландшафтів. Специфіка умов зростання свідчить на користь другого припущення. Трапляється на досить різних по сухості субстратах природного і культурного походження, що відносяться до ефемерних угруповань — саваноїдів. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Терофіт. Однорічна (озимий ефемер) напіврозеткова трав’яна рослина 25–130 см заввишки. Характерна ознака — волосисті вузли на стеблі. Початок вегетації (поява сходів) — після перших дощів у вересні, триває всю осінь і закінчується в червні–липні. Колос: 4–12 см, остюк — до 7 см завдовжки. Колоски двоквіткові. Кількість зернівок від 20 до 60 на один колос. Цвіте з кінця травня до середини червня. Плодоносить в липні– серпні. Розмножується насінням. Схожість насіння досить висока, до 100%.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно вивчати вид як в природних умовах: моніторинг динаміки і чисельності популяцій, так і в умовах культивування. Заборонено знищення умов існування: забудова, заліснення територій.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Інтродукований в 2001 році в Никітській ботанічний сад — ННЦ УААН.

Господарське та комерційне значення: Кормове. Важливий селекційно-генетичний матеріал, вважається одним з предків культурних пшениць.

Джерело: Исиков, Гелюта, Попкова и др., 2005; Маслова, Крайнюк, 1989; Никифоров, Корженевский, Волошин, 2004.