УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Ковила каменелюбна Stipa lithophila P.Smirn. (S. eriocaulis Borb. subsp. lithophila (P.Smirn.) Tzvelev)

Ковила каменелюбна (Stipa lithophila P.Smirn. (S. eriocaulis Borb. subsp. lithophila (P.Smirn.) Tzvelev)) Карта поширення Ковила каменелюбна в Україні

Таксономічна належність: Родина Тонконогові (Злакові) — Poaceae (Gramineae).

Природоохоронний статус виду: Неоцінений.

Наукове значення: Ендемік, що генезисно пов’язаний з середземноморськими видами.

Ареал виду та його поширення в Україні: Гірський Крим, рідко спускається на Пд. берег. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Фрагментарно або невеликими, в кілька га ділянками. Едифікатор своєрідних розріджених угруповань, що утворюють окремі куртини і не мають суцільної зімкнутості. Часто зростає групками на виходах скель чи неширокими смугами вздовж обривів. В межах локальних популяцій аспектує.

Причини зміни чисельності: У минулому випасання худоби, слабка конкурентна здатність та стенотопність виду.

Умови місцезростання: У гірських степах, томілярах, виходах скель, які формуються на виходах верхньоюрських вапняків, що оголюються або накопичують дерново-карбонатний ґрунт в тріщинах. В угрупованнях союзу Carici humilisAndrosacion (кл. Festuco-Brometea), порядку Alysso-Sedetalia, рідше у хвойних лісах та рідколіссях (кл. Erico-Pinetea). Ксерофіт. Облігатний карбонатофіл.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 40–50 см заввишки. Коренева система густомичкувата. Утворює щільні дернини (діаметром до 20 см). Стебла — соломини, на яких розташовуються по 3–4 листки, а останні концентруються біля основи стебла в розетці. Листки щетиноподібні, згорнуті, іноді пласкі, 30–40 см завдовжки та 3–7 мм завширшки. Волоть розлога. Остюки білопірчасті, завдовжки 20–25 см. Цвіте у травні– червні, плодоносить у липні. Розмножується вегетативно та насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку. Охороняється в Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому та Кримському ПЗ, заказниках загальнодержавного значення «Байдарський», «Мис Айя», «Новий Світ», пам’ятках природи загальнодержавного значення «Ак-Кая», «Демерджі», «Гора Кішка». Слід провести картування та дослідження структури популяцій, організувати моніторинг з метою оцінки сукцесійних змін в угрупованнях та впливу різних лімітуючих факторів. Заборонено порушення умов місць зростання, забудова територій, заліснення, терасування схилів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, ґрунтотвірне, протиерозійне.

Джерело: Дідух, 1978; Шеляг-Сосонко, Дидух, 1978, 1980; ЧКУ, 1996.