УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Регнерія палермська Roegneria panormitana (Parl.) Nevski (Elymus panormitanus (Parl.) Tzvelev)

Регнерія палермська (Roegneria panormitana (Parl.) Nevski (Elymus panormitanus (Parl.) Tzvelev)) Карта поширення Регнерія палермська в Україні

Таксономічна належність: Родина Тонконогові (Злакові) — Poaceae (Gramineae).

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Реліктовий середземноморський лісовий елемент на пн. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. Європа від Піренейського до Балканського п-ова, Передня Азія. В Україні — Пд. берег Криму. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Зростає на горах Аю-Даг і Кастель. Загальне число локальних популяцій 5–6, у яких досить богаточисельний. Структура популяцій не досліджена.

Причини зміни чисельності: Вузька екологічна амплітуда виду, особливо на градієнтах зволоження і кислотності субстрату. Зменшення числа відповідних екотопів в результаті зміни природних угруповань.

Умови місцезростання: Компонент трав’яного покриву низькостовбурних скельнодубових лісів з добре розвинутим підліском (союз Carpinio orientalisQuercion pubescentis) на буроземах із значними виходами корінної породи. В розрідженому трав’яному покриві (загальне покриття 30%), достатньо рясні Brachypodium sylvaticum і Dactylis glomerata. На сухіших ділянках з кам’янистим ґрунтом рясність R. panormitana, як і інших лісових злаків, знижується. Ксеромезофіт, ацидофіл.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Стебла, що формують невеликі пучки, 85–100 см заввишки, від основи трохи колінчасті, голі, гладкі. Листки плескаті, 5–9 мм завширшки, гострошершаві. Колоски прямі, 12–17 см завдовжки, з гострошершавою по ребрах віссю, притиснуті до осі, 3–5-квіткові. Колоскові луски 17– 21 мм завдовжки, з 5–6 сильно випуклими жилками. Нижня квіткова луска 13–15 мм завдовжки, у верхній частині трохи шорстка, з остюком 28–35 мм завдовжки. Верхня квіткова луска тільки у верхній частині по кілях війчаста, коротше нижньої. Цвіте в червні, насіння дозріває в серпні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Істотних заходів по охороні виду не робилося, моніторингові спостереження велися в ландшафтному заказнику загальнодержавного значення «Аю-Даг». Необхідно зробити спробу інтродукції, розмноження і подальшої репатріації. Заборонено збирання рослин, рубку лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне, протиерозійне, декоративне, використовується при селекції зернових.

Джерело: Злаки Украины, 1977; Флора Европейской части СССР, 1974; Шеляг-Сосонко, Дидух, Молчанов, 1985.