УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Сеслерія голуба Sesleria caerulea (L.) Ard. (S. uliginosa Opiz)

Сеслерія голуба (Sesleria caerulea (L.) Ard. (S. uliginosa Opiz)) Карта поширення Сеслерія голуба в Україні

Таксономічна належність: Родина Тонконогові (Злакові) — Poaceae (Gramineae).

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний реліктовий вид на крайній пд.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. частина Скандинавського п-ова (від центральної Швеції), континентальна частина Середньої Європи (від сх. Франції до пн. зх. РФ) та пн. частина Балканського п-ова (до Чорногорії та центральної Болгарії). В Україні відомий з єдиного локалітету (Пн.-Зх. Поділля, Вороняки), де росте у долині р. Золочівка. Адм. регіон: Лв.

Чисельність та структура популяцій: Локальна нечисленна популяція виду на пн. окол. с. Зарваниця Золочівського р-ну з переважанням старих генеративних особин, що утворюють клони.

Причини зміни чисельності: Чисельність особин зменшується внаслідок надмірного (критичного) осушення екотопів та посиленого випасання, випалювання тощо.

Умови місцезростання: Росте (як асектатор, рідше субдомінант) на евтрофних болотах союзу Caricion davallianae кл. Scheuchzerio-Caricetea nigrae та частково осушених торфових луках союзу Molinion caeruleae кл. Molinio-Arrhenatheretea в місцях близького залягання мергелю. За межами України вид формує угруповання карбонатних боліт асоціації Seslerietum uliginosae, а також трапляється у складі лучних степів союзу Festucion valesiacae на гіпсових скелях пн. експозиції. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна нещільнодерновинна рослина 10–50 см заввишки. Пластинки листків пласкі, іноді складені вдвоє, 2–4 мм завширшки, зверху вкриті білуватим восковим нальотом. Суцвіття — досить густа довгасто-яйцеподібна волоть, 10–30 мм завдовжки та 5–9 мм завширшки. Колоски переважно двоквіткові, 4,5–5 мм завдовжки, розміщені на осі суцвіття по 4–5 на коротких (1–1,5 мм) ніжках або майже сидячі. Колоскові луски до 4 мм завдовжки, ланцетні, поступово загострені в остюк до 1 мм завдовжки, по краях та кілю шорсткоопушені (війчасті). Нижні квіткові луски до 4 мм завдовжки, на верхівці тризубчасті, середній зубець закінчується остюком до 1 мм завдовжки, бічні зубці з короткими остючками або безості. Цвіте в травні–липні, плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не охороняється. Необхідно забезпечити оселища виду режимом абсолютного заповідання та запровадити моніторинг популяції, що можливе за умови створення НПП «Північне Поділля» й включення частини долини р. Золочівка до його заповідної зони. Заборонено проведення осушувальних робіт, порушення гідрологічного режиму, надмірне випасання худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Протиерозійне, кормове, декоративне.

Джерело: Кузярін, 2003; Цвелев, 1976; Deyl, 1980; Medwecka- Kornaś, Kornaś, Pawłowski, 1959.