УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Костриця різнолиста Festuca heterophylla Lam.

Костриця різнолиста (Festuca heterophylla Lam.) Карта поширення Костриця різнолиста в Україні

Таксономічна належність: Родина Тонконогові (Злакові) — Poaceae (Gramineae).

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Реліктовий вид на пн.-сх. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантична та Середня Європа: від пд. Англії та Польщі на пд. до пн.-зх. Іспанії та Греції; Кавказ, Середземномор’я, Мала Азія. В Україні дуже рідко в нижній лісовій смузі Карпат і, частіше, на Подільській височині (Розточчя, Кременецькі гори, Опілля, Покуття, Товтровий кряж, Придністров’я). Адм. регіони: Лв, Ів, Тр, Хм.

Чисельність та структура популяцій: Популяції малочисленні (30–100 особин) на малих площах. Кількість їх зменшилася за останнє століття майже вдвічі. Найчисельнішими є популяції у Тернопільській (г. Голиця Бережанського р-ну й г. Маслятин, Кременецького р-ну) та Львівській обл. (с. Підтемне Пустомитівського р-ну). Більшість інших популяцій є критично малочисельними й знаходяться під загрозою вимирання.

Причини зміни чисельності: Зміни структури рослинного покриву в результаті господарської діяльності, зокрема істотне зменшення площ дубових лісів, заміна корінних лісів одновіковими монокультурами, урбанізація.

Умови місцезростання: Найчастіше у дубових, дубово-букових і дубово-грабових лісах, рідше у букових та похідних дубово-соснових, березових, липово-грабових і грабових лісах (кл. Querco-Fagetea, порядки Quercetalia pubescenti-petraeae, Fagetalia sylvaticae), на світло-сірих та сірих ґрунтах, багатих карбонатами, що утворилися на лесах, або продуктах вивітрювання вапнякових порід. Оптимальними є екотонні угруповання узлісь (кл. Trifolio-Geranietea) і чагарникових заростей (кл. Rhamno-Prunetea). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічний нещільнодернинний злак 60–120 см заввишки. Листки зелені, волосоподібні, щільно згорнені, 0,4–0,5 мм діаметром, ззовні голі або слабо шорсткі; листки генеративних пагонів плоскі, 2,5–4 мм завширшки, ззовні голі, на внутрішній поверхні інтенсивно опушені. Волоть 10–13 м завдовжки, колоски 6–8 мм, 3–5-квіткові; нижня квіткова луска гостроланцетоподібна, гола або слабо шорстка зверху; ость 2,8–4 мм завдовжки; колоскові луски гострі ланцетоподібні; зав’язь на верхівці опушена поодинокими волосками. Цвіте в червні–липні, плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється на території ПЗ «Медобори» (філіал «Кременецькі гори») та заказника «Гора Голиця» (Тернопільська обл.). Необхідний пошук популяцій, створення природоохоронних об’єктів. Заборонено культивування інтродукованих порід, штучне заліснення схилів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Беднарська, 2003; Беднарська, Кагало, 2005; Злаки Украины, 1977; Markgraf-Dannenberg, 1980.