УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Таксономія

Тварини Червоної книги

Кишковопорожнинні

Круглі черви

Кільчасті черви

Членистоногі

Молюски

Хордові

Рослини Червоної книги

Судинні рослини

Плауноподібні

Папоротеподібні

Голонасінні

Покритонасінні

Однодольні

Дводольні

Пасльонові

Ломикаменеві

Вовчкові

Жимолостеві

Айстрові

Фісташкові

Аралієві

Селерові

Барвінкові

Барбарисові

Березові

Шорстколисті

Капустяні

Дзвоникові

Клеомові

Гвоздичні

Бруслинові

Лободові

Чистові

Березкові

Товстолисті

Черсакові

Росичкові

Руслицеві

Вересові

Молочайні

Бобові

Букові

Франкенієві

Тирличеві

Геранієві

Кулівницеві

Губоцвіті

Пухирникові

Плюмбагові

Кермекові

Льонові

Плакунові

Бобівникові

Селітрянкові

Маслинові

Онагрові

Півонієві

Макові

Гречкові

Первоцвітні

Жовтецеві

Жостерові

Розові

Рутові

Вербові

Ранникові

Клокичкові

Тамариксові

Тимелеєві

Липові

Водяногоріхові

Валеріанові

Веронікові

Фіалкові

Гриби

Водорості

Мохоподібні

Лишайники

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Ломикамінь карпатський Saxifraga carpatica Sternb. (S. carpathica Rchb.)

Ломикамінь карпатський (Saxifraga carpatica Sternb. (S. carpathica Rchb.)) Карта поширення Ломикамінь карпатський в Україні

Таксономічна належність: Родина Ломикаменеві — Saxifragaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Ендемічний вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Карпатсько-балканський ендемік (Балкани — пн. сх.). В Україні у високогір’ї Українських Карпат — Чорногора, Свидовець (гг. Близниця, Герешаска), Марамарошські гори. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій: Відомі кілька невеликих за площею ізольованих мікрооселищ. Популяції малочисельні, їх сучасний стан та структура потребують додаткового з’ясування, простежується тенденція скорочення, зменшення їх площі та чисельності особин.

Причини зміни чисельності: Вузька еколого-ценотична амплітуда, рекреаційне навантаження, відсутність екотопів відповідного типу, глобальні зміни клімату.

Умови місцезростання: Альпійський та субальпійський пояси, на добре зволожених скельних виходах — у кам’яних щілинах, на мікротерасах і карнизах крутих, прямовисних скель. Ґрунти вологі, поживні, багаті на гумус, слабокислі (на силікатних породах), рідше, на вапнякових виходах — лужні, зі значною домішкою продуктів вивітрювання та рухляку. Трапляється в слабоасоційованих угрупованнях кл. Thlaspietea rotundifolii та Asplenietea trichomanis, зокрема, вид зафіксований в асоціації Cystopteridetum fragilis. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 5–10(20) см заввишки. Стебло прямостояче, рідко облиснене, в нижній частині рідко волосисте або голе, у верхній — густо залозисто опушене. Прикореневі листки в пазухах з вивідковими бульбоцибулинами, утворюють розетку, черешки їх у 3–4 рази довші за пластинку, рідко опушені. Листкова пластинка в обрисі округлосерцеподібна, пальчасто-5–7-лопатева, по краю рідко залозисто опушена, з трикутними, яйцеподібно загостреними лопатями, з яких середня ширша. Стеблові листки без бульбоцибулин, нижні схожі до прикореневих, верхні — з коротшими черешками, три- або п’ятилопатеві, найвищі — цілокраї, яйцеподібні, сидячі. Суцвіття 1–3 (7) квіткове, квітконіжки дорівнюють або вдвічі більші за квітку, густо залозисто опушені. Чашолистки 1,8–3 мм завдовжки, по краях опушені. Віночок білий, вдвічі довший за чашечку, пелюстки з коротким нігтиком, видовжено оберненояйцеподібні, 5–7 мм завдовжки. Коробочка яйцеподібна, насінини довгасті, гладкі. Цвіте в липні–серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Вид внесений до «Переліку видів судинних рослин, що підлягають особливій охороні на території Закарпатської області». Охороняють в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідний моніторинг сучасного стану популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення місць зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, ґрунтотворне.

Джерело: Малиновський, Крічфалушій, 2002; Чопик, 1976; Dostal, 1989; Jasicova, Futák, Saxifraga, 1985; Margittai, 1935.