УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Тюльпан двоквітковий Tulipa biflora Pall. (T. koktebelica Junge, T. callieri Halácsy et Levier)

Тюльпан двоквітковий (Tulipa biflora Pall. (T. koktebelica Junge, T. callieri Halácsy et Levier)) Карта поширення Тюльпан двоквітковий в Україні

Таксономічна належність: Родина Лілійні — Liliaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Рідкісний на зх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд.-Сх. Закавказзя, Нижнє Поволжя, Зх. Сибір (пд.), зх. Казахстан, Іран. В Україні — Донецький кряж та Крим. Адм. регіони: Дц, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Відомо кілька локальних популяцій. Ечкідазька популяція налічує на 3,5 га майже 2,4 млн. особин (співвідношення прегенеративних і генеративних особин 7 : 3). Найбільша популяція в Сх. Європі пн.-зх. від м. Чауда займає 16 км2,, щільність — 10–18 особин на м2. На Тарханкуті, Казантипі, Чокракському масиві зростає дифузно, локальні популяції малочисельні. Донецька популяція (с. Олександрово-Калинове Костянтинівського р-ну) займає площу 400 м2 і налічує близько 2 тис. особин, щільність 44–103 особини на м2, віковий спектр одновершинний, лівосторонній.

Причини зміни чисельності: Розорювання степу, ерозія схилів, перевипас, будівництво, викопування рослин. Судацьку популяцію знищено в 1976 р. при забудові.

Умови місцезростання: Рівнинні степи або еродовані гірські глинисті схили (5–150 м н.р.м.). Ґрунти сухі, чорноземні, досить змиті. Угруповання належать до порядку Festucetalia valesiacae (кл. Festuco-Brometea), часто порушені, деградовані, з розрідженим трав’яним покривом. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Ефемероїд. Багаторічна трав'яна рослина 10–25 см заввишки. Цибулина з темнобурими оболонками, рожевошерстистими зсередини. Листки лінійні, серпоподібно вигнуті. Квітки поодинокі або по 2–3 на квітконосі, 3–4 см завдовжки, білі з жовтою основою та блідо-лілуваті зовні, трохи пониклі. Цвіте в березні–квітні, плодоносить у травні–червні. Плід широкояйцеподібна коробочка до 1 см. Розмножується насінням та вегетативно (цибулинами).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: В Криму охороняють в Опукському та Казантипському ПЗ. Донецька популяція знаходиться на території РЛП «Клебан-Бик», Чаудинська популяція зберігається завдяки режиму військового полігону. Заборонено надмірний випас, терасування та заліснення територій, збирання та викопування рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують в Нікітському ботанічному саду ННЦ УААН, Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України, Донецькому ботанічному саду НАН України.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, цінний селекційний матеріал.

Джерело: Ена и др., 1998; Косых, Голубев, 1983; Крюкова, Лукс, 1978; Рыфф, Крайнюк, 2004; ЧКУ, 1996.