УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Кліщинець східний (аройник східний, арум східний) Arum orientale M.Bieb. (A. maculatum auct. non L., p.p.)

Кліщинець східний (аройник східний, арум східний) (Arum orientale M.Bieb. (A. maculatum auct. non L., p.p.)) Карта поширення Кліщинець східний (аройник східний, арум східний) в Україні

Таксономічна належність: Родина Ароїдні (Кліщинцеві) — Araceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Реліктовий вид на пн. межі диз’юнктивного ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. Європа, Кавказ, Балкани, Мала Азія, Іран. В Україні у Гірському Криму. У «Флора СССР» (1935) згадується Середнє Придніпров’я, Причорномор’я, але там зростає A. elongatum. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Відомо кілька невеликих за розміром популяцій, але у їх межах щільність досить висока (до 5–9 на м2) і відновлення задовільне. Структура популяцій не досліджена.

Причини зміни чисельності: Господарська діяльність, зокрема вирубування лісів.

Умови місцезростання: Тінисті листяні букові ліси верхнього гірського поясу на свіжих багатих бурих лісових ґрунтах. Угруповання союзу Dentario quinquefoliae-Fagion sylvaticae (кл. QuercoFagetea). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт, ефемероїд. Багаторічна трав’яна рослина 20–30 см заввишки. Бульба округлосплющена. Листки невеликі, стрілоподібні, до 7–7,5 см завдовжки та 6–8 см завширшки. Черешки дорівнюють або коротші за пластинку. Квітконосний пагін довший від листового черешка, що переходить у покривало до 10 см довжиною, темно-коричневопурпурове до основи зеленкувато-біле. Квітки одностатеві, зібрані в початок. Придаток початку циліндричний, до 2 см довжиною, темно-пурпуровий, коротший або дорівнює ніжці, на якій він розташований. Плоди яскраво-червоні. Цвіте в квітні–травні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується вегетативно і генеративно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Кримському ПЗ, пам’ятках природи загальнодержавного значення «Агармиський ліс» та «Каратау». Необхідно провести картування і з’ясувати чисельність популяцій, забезпечити репатріацію у відповідні екотопи. Заборонено проведення суцільних рубок у лісах.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують в Нікітському ботанічному саду — ННЦ УААН.

Господарське та комерційне значення: Отруйне.

Джерело: Дубовик, 1981; Флора Крыма, 1929, Флора СССР, 1935; ЧКУ, 1996.