УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Зіркоплідник частуховий Damasonium alisma Mill. (Alisma damasonium L., A. stellatum Lam., Damasonium stellatum (Lam.) Thuill.)

Зіркоплідник частуховий (Damasonium alisma Mill. (Alisma damasonium L., A. stellatum Lam., Damasonium stellatum (Lam.) Thuill.)) Карта поширення Зіркоплідник частуховий в Україні

Таксономічна належність: Родина Частухові — Alismataceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Вид на пн. межі ареалу з поодинокими місцезнаходженнями.

Ареал виду та його поширення в Україні: Західнопалеарктичний вид: Атлантична та Центральна Європа, Середземномор’я, Кавказ, Нижнє Поволжя, пд. Зх. Сибіру, пн.-зх. частина Середньої Азії. В Україні трапляється в Причорноморському степу. Адм. регіони: Лг, Хс, Зп.

Чисельність та структура популяцій: Відомо всього 4 локалітети: БЗ «АсканіяНова», окол. м. Кремінне по берегах р. Червоної, с. Торське вздовж р. Жеребець (Луганська обл.), с. Мордвинівка Мелітопольського р-ну Запорізької обл. Популяції нечисленні, невеликі, структура їх невідома. Дані про місцезнаходження виду в Запорізькій та Луганській областях застарілі.

Причини зміни чисельності: Освоєння земель у степовій зоні, в «АсканіїНова» — витоптування та поїдання тваринами.

Умови місцезростання: Береги невеликих водойм, днища подів, що періодично обводнюються. Гігромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 10–30 см заввишки з коротким кореневищем. Листки у прикореневій розетці, довгояйцеподібні або ланцетні, довгочерешкові. Суцвіття зонтико- або китицеподібне. Квітки білі, на довгих квітконіжках. Плід збірний, з 6–8 листянок. Цвіте у травні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно перевірити стан всіх популяцій та взяти під охорону наявні місцезнаходження. Охороняють в БЗ «Асканія-Нова» (Великий Чапельський під). Заборонено розчищення берегів водойм, меліоративні роботи, що призводять до зміни гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Кормове, ґрунтозахисне.

Джерело: Кондратюк, Бурда, 1981; Конопля О.М., Ісаєва, Ко- нопля М.І., Остапко, 2003; Краснова, Кузьмичов, 1987; ЧКУ, 1996.