УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Батрахоспермум драглистий Batrachospermum gelatinosum (L.) D. C. (= Batrachospermum moniliforme Roth; B. densum Sirodot; B. moniliforme f. densum (Sirodot) Israelson)

Батрахоспермум драглистий (Batrachospermum gelatinosum (L.) D. C. (= Batrachospermum moniliforme Roth; B. densum Sirodot; B. moniliforme f. densum (Sirodot) Israelson)) Карта поширення Батрахоспермум драглистий в Україні

Таксономічна належність: Родина Батрахоспермові — Batrachospermaceae..

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Один з небагатьох видів червоних водоростей прісних водойм з ареалом, що скорочується, важливий для вивчення питань ареалогії та альгосозології.

Ареал виду та його поширення в Україні: Диз’юнктивний ареал поширення: Європа, Азія, Америка та Австралія; на території України відома незначна кількість популяцій. Адм. регіони: Жт, Кв, Лв, Ів, Чк, Хр, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється зрідка, спостерігається тенденція до зникнення. Відзначені локалітети: р. Болотниця, окол. с. Селезінка, Овруцького р–ну; струмок, перед впадінням в р. Уборть, окол. м. Олевськ Житомирської обл.; болото в Броварському р–ні Київської обл.; р. Тясмин, окол. м. Сміла Черкаської обл.; водойми з окол. м. Львова; водойми Яворівського р–ну Львівської обл.; струмок в Немирівському р–ні Вінницької обл.; р. Прут в Надвірнянському р–ні Івано–Франківської обл.; р. Оскол, окол. с. Кам’янка в Дворічанському р–ні Харківської обл.; струмок, окол. м. Сімферополь; окол. м. Ялта, окол. м. Судак; р. Сотера, окол. м. Алушта, р. Альма, р. Улу– Узень в Алуштинському р–ні.

Причини зміни чисельності: Антропогенний вплив (евтрофування водойм), антропогенне забруднення малих річок, меліоративні заходи.

Умови місцезростання: Річки і струмки з повільною течією, а також евтрофні та мезотроні болота (серед обростань каміння, черепашок та деревини).

Загальна біоморфологічна характеристика: Слань 2–20 см заввишки, сіра, з оливковим, жовтим або бурим відтінком, дуже ослизнена, моноподіально розгалужена, складається з меживузль і вузлів. Бічні гілочки аналогічні чи дещо тонші за головну вісь, здебільшого циліндричні, на верхівках тупі та відходять майже під прямим кутом. Межи вузля вкриті щільною корою. Вузли мають кільця кулястої, еліпсоїдної, диско– чи діжкоподібної форми, що складаються з коротких гілочок і подекуди зливаються одне з одним. Однодомна рослина. Розмножується статевим (оогамія; трихогіна — булаво–, діжко– або урноподібна, гонімобласти розміщені в середині кільця) та нестатевим (моноспорами) шляхом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до ЧКУ (1996). Охороняється в Поліському ПЗ. Необхідне створення альгорезерватів у межах акваторій, де розвивається вид та контролювати стан популяцій виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Мошкова, 1970; Мошкова, Фролова, 1983; Паламар, 1957; ЧКУ, 1996; Algae of Ukraine…, 2006.