УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Калітамніон зернистий Callithamnion granulatum (Ducluz.) C. Agardh

Калітамніон зернистий (Callithamnion granulatum (Ducluz.) C. Agardh) Карта поширення Калітамніон зернистий в Україні

Таксономічна належність: Родина церамієві — Ceramiaceae..

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Рідкісний вид із ареалом, що зменшується.

Ареал виду та його поширення в Україні: Характеризується середземноморським та індо–атлантичним ареалом, трапляється вздовж чорноморських берегів Грузії, Росії, Румунії, України, Туреччини, в Середземному морі, Атлантичному (Пн. Європа та Пн. Америка) та Індійському (Пд. Африка) океанах. Нижньобореальний вид. Чорноморські прибережнокримські локалітети. Адм. регіони: Хс, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Популяції локальні, невеликі. Севастопольська затока, Пд. берег Криму, Чорноморський, Карадазький заповідникики та заповідник «Мис Мартьян». Спостерігається тенденція до скорочення чисельності.

Причини зміни чисельності: Антропогенне навантаження (евтрофування).

Умови місцезростання: На камінні та водоростях в псевдоліторалі та субліторалі.

Загальна біоморфологічна характеристика: Кущики 2–8 см заввишки та 200–600 мкм завтовшки при основі. Слань ниткоподібна, моносифонова, члениста, з щільною дископодібною основою чи розгалуженими в місці прикріплення нитками. Основні гілки розгалужені дихотомічно та покриті корою, на якій розвиваються короткі, грубоволоскоподібні правильно спіралеподібно– почергово розташовані та дихотомічно розгалужені гілочки, що зібрані на верхівках в пучечки з волоскоподібними закінченнями. Довжина клітин слані в 1,5–3 рази більша за ширину. Тетраспорангії багаточисельні, поодинокі, розміщені в пазухах вилчасто розгалужених гілочок. Цистокарпи крупні, сферичні, парні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Чорноморському БЗ, ПЗ Карадазькому та «Мис Мартьян» ПЗ. Необхідне покращення стану морських екосистем, безпосередньої очистки річних та господарсько–побутових стоків, обмеження господарської діяльності на шельфі та організація альгорезерватів у межах акваторій, де розвивається вид.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Зинова, 1967; Калугина–Гутник, 1975; Маслов и др., 1998; Ткаченко, Маслов, 2002; Algae of Ukraine…, 2006.