УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Батрахоспермум зовнішньоплідний Batrachospermum ectocarpum Sirodot

Батрахоспермум зовнішньоплідний (Batrachospermum ectocarpum Sirodot) Карта поширення Батрахоспермум зовнішньоплідний в Україні

Таксономічна належність: Родина Батрахоспермові — Batrachospermaceae..

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Рідкісний вид. Один з небагатьох видів червоних водоростей прісних водойм.

Ареал виду та його поширення в Україні: Вид поширений у Пн. Америці, Центральної і Сх. Європі та Азії. Формує три розірвані локалітети: поліський (Київське Полісся: болото, Броварський р–н Київської обл.; Волинське Полісся: болото Гали і болото Довга Гряда Рівненської обл.) і карпатський (Українські Карпати: струмок, окол. с. Сіль Велико–Березнянського р–ну Закарпатської обл.). Адм. регіони: Рв, Кв, Зк.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється зрідка, спостерігається тенденція до зникнення.

Причини зміни чисельності: Антропогенний вплив (меліоративні заходи: осушення боліт та евтрофування водойм — забруднення річкових і болотних біотопів).

Умови місцезростання: Річки і струмки з повільною течією, а також евтрофні та мезотроні болота (серед обростань занурених у воду рослин та дерев’яних предметів).

Загальна біоморфологічна характеристика: Слань сіра або буровато–оливкова, іноді червоно–фіолетова, інколи всередині яскраво–зелена. На ранній стадії розвитку конусоподібна, згодом стає дернистою до 2–12 см заввишки. Галуження нерівномірне (іноді однобічне), моноподіальне або псевдодихотомічне. Головна вісь завжди добре помітна. Побудована з вузлів і меживузль, останні з яких вкриті щільною корою. На вузлах — кільця розгалужених, кулястих, еліпсоїдних або діжкоподібних, звичайно відокремлених одна від одної, іноді з’єднаних та видовжених на верхівках гілочок. Одно–, дводомна рослина. Розмножується статевим (оогамія; трихогіна — булаво–, діжко– або урноподібна, гонімобласти численні, розміщуються по краях кілець гілочок) і нестатевим (моноспорами) шляхом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Вид занесено до ЧКУ (1996). Необхідне створення альгорезерватів у межах річкових та болотних біотопів, де розвивається вид.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Мошкова, 1970; Мошкова, Фролова, 1983; Паламар, 1957; ЧКУ, 1996; Algae of Ukraine…, 2006.