УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Таксономія

Тварини Червоної книги

Кишковопорожнинні

Круглі черви

Кільчасті черви

Членистоногі

Молюски

Хордові

Рослини Червоної книги

Судинні рослини

Плауноподібні

Папоротеподібні

Голонасінні

Покритонасінні

Однодольні

Дводольні

Пасльонові

Ломикаменеві

Вовчкові

Жимолостеві

Айстрові

Фісташкові

Аралієві

Селерові

Барвінкові

Барбарисові

Березові

Шорстколисті

Капустяні

Дзвоникові

Клеомові

Гвоздичні

Бруслинові

Лободові

Чистові

Березкові

Товстолисті

Черсакові

Росичкові

Руслицеві

Вересові

Молочайні

Бобові

Букові

Франкенієві

Тирличеві

Геранієві

Кулівницеві

Губоцвіті

Пухирникові

Плюмбагові

Кермекові

Льонові

Плакунові

Бобівникові

Селітрянкові

Маслинові

Онагрові

Півонієві

Макові

Гречкові

Первоцвітні

Жовтецеві

Жостерові

Розові

Рутові

Вербові

Ранникові

Клокичкові

Тамариксові

Тимелеєві

Липові

Водяногоріхові

Валеріанові

Веронікові

Фіалкові

Гриби

Водорості

Мохоподібні

Лишайники

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Хрінниця Турчанінова Lepidium turczaninowii Lipsky (L. meyeri Claus subsp. turczaninowii (Lipsky) Schmalh., L. lyratum L. subsp. lacerum (C.A.Mey.) Thell. var. turczaninowii (Lipsky) Thell.)

Хрінниця Турчанінова (Lepidium turczaninowii Lipsky (L. meyeri Claus subsp. turczaninowii (Lipsky) Schmalh., L. lyratum L. subsp. lacerum (C.A.Mey.) Thell. var. turczaninowii (Lipsky) Thell.)) Карта поширення Хрінниця Турчанінова в Україні

Таксономічна належність: Родина Капустяні (Хрестоцвіті) — Brassicaceae (Cruciferae).

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Локальний ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні: Україна (пд.-сх. Крим), узбережжя Чорного моря, у р-ні мису Іллі (поблизу м. Феодосія) та гірські схили на пн. від смт. Щебетовка. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Відомо дві популяції. Популяція на м. Іллі нараховує майже 5000 особин. Максимальна щільність біля урвища 230 особин на 100 м2. Співвідношення прегенеративних та генеративних рослин у чистих заростях 2:3, при наявності трав’яного покриття 30–40% — 1:6, у зімкнутих угрупованнях він відсутній.

Причини зміни чисельності: Низька конкурентна здатність виду. Обмеженість площ з відповідними геоморфологічними, геохімічними та геодинамічними особливостями, активна морська абразія, що призводить до руйнування схилу і знищення рослин. Скасування режиму військової зони на мисі Іллі та розвиток стихійної рекреації. За ХХ ст. зникло п’ять локалітетів в межах м. Феодосія (забудова, рудералізація). Подальша берегоукріпна та селитебна забудова може призвести до повного знищення виду.

Умови місцезростання: Ділянка узбережжя 1,5 км між мисами Феодосія та Іллі з голими еродованими схилами (45°–60°) до 20–30 м н. р. м. (3 га). Вид зростає виключно на місцях виходу на денну поверхню глинистих порід нижньої крейди що зустрічаються в Криму невеликими фрагментами від м. Старий Крим до м. Іллі. Ксерофіт, кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Напівкущик до 20–25 см заввишки з розеткою пірчасторозсічених на вузьколінійні долі листків. Суцвіття — китиця. Віночок 3–4 мм за діаметром, білий, чашолистики округлі, зелені. Цвіте в липні–серпні. Плід широкояйцеподібно-серцеподібний стручечок 4 мм завдовжки, з тупою верхівкою; плодоносить у серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Треба створити заказник від масиву Тетеоба до мису Іллі. Необхідно провести ренатуралізацію виду. Заборонено збирання та гербаризацію рослин, забудову територій, організацію місць рекреації.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Протиерозійне.

Джерело: Основні джерела інформації. Екофлора України, 2007; Ена 2001; Ена, Ена, 2001; ЧКУ, 1996.