УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Таксономія

Тварини Червоної книги

Кишковопорожнинні

Круглі черви

Кільчасті черви

Членистоногі

Ракоподібні

Багатоніжки

Ногохвістки

Комахи

Одноденки

Бабки

Богомоли

Прямокрилі

Ембії

Рівнокрилі

Напівтвердокрилі або клопи

Твердокрилі

Сітчастокрилі

Скорпіонові мухи

Волохокрилі

Лускокрилі

Перетинчастокрилі

Ксіеліди

Бластикотоміди

Рогохвости

Ксифідріїди

Орусиди

Пильщики-цефіди

Павутинні пильщики

Пильщики-мегалодонтиди

Пильщики-цимбіциди

Пильщики-аргіди

Справжні пильщики

Їздці іхневмоніди

Евритоміди

Стисночеревні горіхотворки

Сапігієві оси

Сколієві оси

Складчастокрилі оси

Дорожні оси

Риючі оси сфециди

Риючі оси краброніди

Андреніди

Меліттіди

Галіктиди

Бджоли мегахіліди

Справжні бджоли

Мурашки

Двокрилі

Павукоподібні

Молюски

Хордові

Рослини Червоної книги

Судинні рослини

Гриби

Водорості

Мохоподібні

Лишайники

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Бджола-муляр (бджола-ліпниця) Лефебвра Megachile (Chalicodoma) lefebvrei Lepeletier, 1841

Бджола-муляр (бджола-ліпниця) Лефебвра (Megachile  (Chalicodoma) lefebvrei   Lepeletier, 1841) Карта поширення Бджола-муляр (бджола-ліпниця) Лефебвра в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Бджолимегахіліди (Megachilidae). Один із 69 видівпалеарктично-палеотропічного підродуChalicodoma всесвітньо поширеного родуMegachile (близько 1500 видів). Один із 3 видів підроду в фауні України.

Природоохоронний статус: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середземноморський вид. Ареал охоплюєПд., Сх. та Центральну Європу, Кавказ, Пн.Африку (Алжир, Марокко, Туніс), Іран. ВУкраїні поширений тільки в Криму.

Чисельність і причини її зміни: Рідкісний, локально поширений вид. Останнім часом спостерігається зменшення як чисельності виду, так і площі його поширення,що пов’язано зі скороченням площі цілиннихстепових ділянок, надмірним випасом худоби, рекреацією на морських узбережжях.

Особливості біології та наукове значення: Мешкає на ділянках петрофітного степу, накам’янистих морських узбережжях та скельних виходах серед рідколісь. Має одне покоління на рік, літ імаго триває із серединичервня до початку серпня. Збирає пилок танектар із рослин родин Fabaceae, Lamiaceaeта Asteraceae. Самки будують гнізда в невеликих, іноді дорівнюючих розміру однієї комірки, порожнинах каменів. Гніздо складається з однієї або декількох комірок,побудованих зі зволоженої землі. Самка покриває готове гніздо шаром камінчиків, якізакріплюємастикою з пережованого листя,що є оригінальною особливістю серед представників підроду.

Морфологічні ознаки: Тіло чорне, за винятком останніх члеників лапок, які мають червоне забарвлення(але пазурчики чорні), крила затемнені.Середньоспинка та голова зверху вкритічорно-коричневими волосками, на обличчі — світло-коричневими з домішкою сірих.Щоки, боки грудей та проподеум вкриті білими або світло-сірими волосками. Від інших представників підроду самки відрізняються наявністю на боках 1-3 тергумів пляміз білих волосків. 4–5 тергуми на апікальнихкраях мають суцільні перев’язи з білих волосків. Черевна щітка чорно-коричневадо світло-коричневої. У самця 6 тергум набоках із зубцем, опушення тіла переважнобіло-сірого кольору. 4–7 тергуми на основній частині вкриті чорними волосками, наапікальних краях — коричневими. Довжинатіла 14–18 мм.

Режим збереження популяцій та заходи зохорони: Охороняється в Казантипському, Опукському і Карадазькому ПЗ, а також в деяких заказниках на узбережжі Криму. Необхідниймоніторинг стану популяції в передгірнихрайонах Криму та узбережжях Азовськогота Чорного морів.

Господарське та комерційне значення: Запилювач рослин. В комерційних цілях видне використовується.

Джерело: Иванов, 1993, 2002.; Romasenko, 1995; Ornosa, Ortiz-Sánchez, Torres, 2007. Автори: В.Г. Радченко, С.П. Іванов, О.В. Фатерига Фото: В.Г. Радченко