УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Зозулинець пурпуровий Orchis purpurea Huds. (incl. O. pontica Fleischm. et Hand.-Mazz.)

Зозулинець пурпуровий (Orchis purpurea Huds. (incl. O. pontica Fleischm. et Hand.-Mazz.)) Карта поширення Зозулинець пурпуровий в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Європейсько-середземноморський вид на пн. межі диз’юнктивного ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантична і Середня Європа, Середземномор’ я, Мала Азія, Кавказ, Крим. В Україні — Карпати (Свидовець, Вулканічні Карпати), Передкарпаття, Прут-Дністровське межиріччя, Зх. Поділля (Вороняки, Гологори, Опілля), Волинська височина та Гірський Крим. Адм. регіони: Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Кр.

Чисельність та структура популяцій: На Зх. України з 23 місцезнаходжень втрачено близько половини. Чисельність решти популяцій коливається від 1 до 120 різновікових особин. Популяції у Гірському Криму численні — до 10–15 особин на 100 м2, але з переважанням вегетативних особин. Стан популяцій у лісових фітоценозах залежить від зімкнутості крон — у затінених місцях трапляються лише поодинокі особини, а на добре освітлених ділянках щільність зростає до 3–5 особин на м2.

Причини зміни чисельності: Рекреація, випасання, вирубування лісів, викопування бульб як лікарської сировини, забудова, розорювання.

Умови місцезростання: Дубові та букові ліси (кл. Quercetea pubescentipetraeae та Querco-Fagetea), сухі узліснені фітоценози кл. Trifolio-Geranietea sanguinei, проникає в ксеротермні угруповання кл. Festuco-Brometea. Росте переважно на бурих лісових ґрунтах і малопотужних чорноземах на вапняках-рендзинах. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина до 80 см заввишки, з довгасто-яйцеподібними бульбами. Листки від обернено-яйцеподібних до широколанцетних; ясно-зелені, зібрані біля основи стебла у розетку. Суцвіття колосоподібне, спочатку конічно-звужене, згодом циліндричне, до 25 см завдовжки. Квітки великі, рожево-пурпурові. Цвіте у травні–липні. Плодоносить у червні–липні. Розмножується насінням, яке не має періоду спокою і проростає за наявності відповідних умов.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку II CITES. Охороняється у Карадазькому, Кримському, Ялтинському гірсько-лісовому, «Мис Мартьян» ПЗ, у заповідних об'єктах загальнодержавного та місцевого значення. Необхідний облік, моніторинг та охорона місцезростань, культивування в ботанічних садах з метою репатріації в природні місцезростання. Заборонено заготівлю рослин, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Культивують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Загульський, 2002; Собко, Гапоненко, 1996; ЧКУ, 1996; Чорней, Буджак, Токарюк та ін., 2002.