УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Рускус під'язиковий (голчатка під'язикова) Ruscus hypoglossum L. (Platyruscus hypoglossum (L.) A.P.Khokhr. et V.N.Tikhom.)

Рускус під'язиковий (голчатка під'язикова) (Ruscus hypoglossum L. (Platyruscus hypoglossum (L.) A.P.Khokhr. et V.N.Tikhom.)) Карта поширення Рускус під'язиковий (голчатка під'язикова) в Україні

Таксономічна належність: Родина Рускусові (Голчаткові) — Ruscaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Реліктовий середземноморський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. Центральної Європи, Середземномор’я, Мала Азія. Головне пасмо Кримських гір; пд. макросхил зх. узбережжя (від Батилимана до центральної частини г. Кастель), пн. макросхил рідко (с. Соколине, Бахчисарайського р-ну). Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Росте у вигляді окремих куртин (парцел) діаметром кілька десятків метрів, що формуються завдяки розростанню кореневища. Трапляється досить рідко без чітких закономірностей по відношенню до якогось типу екосистем.

Причини зміни чисельності: Зривання на букети чи використання як декоративної рослини.

Умови місцезростання: Спорадично трапляється в межах верхнього та середнього поясів (500–900 м н.р.м.) на бурих ґрунтах. Мезофітні, листяні, тінисті ліси кл. Querco-Fagetea та Quercetea pubescentpetreae. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Вічнозелений кущ до 40 см заввишки. Кореневище довге, розгалужене. Гілки зелені, на яких замість листків розташовані великі листоподібні шкірясті вічнозелені кладодії овально-ланцетної форми, на верхній стороні яких розвиваються зеленуваті квітки. Рослина дводомна. Плід червона ягода. Цвіте у квітні–травні, плодоносить у липні–грудні. Розмножується насінням і кореневищами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Ялтинському гірськолісовому, Кримському ПЗ, заказнику загальнодержавного значення «Великий Каньйон Криму». Необхідно приєднати до заказника «Великий Каньйон Криму» прияйлинські схили, провести картографування та моніторинг популяцій з метою оцінки їх чисельності та динаміки. Заборонено суцільна рубка лісів, викопування, збирання та заготівля рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Культивують у Нікітському ботанічному саду — ННЦ УААН.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Редкие и исчезающие виды природной флоры СССР, культивируемые в ботанических садах и других интродукционных центрах страны, 1983; ЧКУ, 1996; Шеляг-Сосонко, Дидух, 1980.