УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Таксономія

Тварини Червоної книги

Кишковопорожнинні

Круглі черви

Кільчасті черви

Членистоногі

Ракоподібні

Багатоніжки

Ногохвістки

Комахи

Одноденки

Бабки

Богомоли

Прямокрилі

Ембії

Рівнокрилі

Напівтвердокрилі або клопи

Твердокрилі

Сітчастокрилі

Скорпіонові мухи

Волохокрилі

Лускокрилі

Перетинчастокрилі

Ксіеліди

Бластикотоміди

Рогохвости

Ксифідріїди

Орусиди

Пильщики-цефіди

Павутинні пильщики

Пильщики-мегалодонтиди

Пильщики-цимбіциди

Пильщики-аргіди

Справжні пильщики

Їздці іхневмоніди

Евритоміди

Стисночеревні горіхотворки

Сапігієві оси

Сколієві оси

Складчастокрилі оси

Дорожні оси

Риючі оси сфециди

Риючі оси краброніди

Андреніди

Меліттіди

Галіктиди

Бджоли мегахіліди

Справжні бджоли

Мурашки

Двокрилі

Павукоподібні

Молюски

Хордові

Рослини Червоної книги

Судинні рослини

Гриби

Водорості

Мохоподібні

Лишайники

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Джміль яскравий Bombus (Thoracobombus) pomorum Panzer, 1805

Джміль яскравий (Bombus (Thoracobombus) pomorum  Panzer, 1805) Карта поширення Джміль яскравий в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Справжні бджоли (Apidae). Один із 52 видів підроду Thoracobombus всевітньо поширеного (за винятком Пд. Африки, Австралії та Нової Зеландії, куди завезений спеціально) роду Bombus (понад 250 видів). Один із 40 видів джмелів у фауні України.

Природоохоронний статус: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в україні: Зх.-палеарктичний вид, поширений у Європі від Англії та Франції на зх. до Пд. Уралу на сх., на пн. до Скандинавії, та у Туреччині. Є відомості про його знаходження у Середній Азії. В Україні знайдений у багатьох областях від Львівської та Івано-Франківської обл. на зх., до Донецької — на сх., на пд. — у Криму, на пн. до Сумської обл. Переважно зустрічається на відкритих степових ділянках.

Чисельність і причини її зміни: Зустрічається дуже рідко. В більшості указаних точок в Україні зареєстровані лише поодинокі знахідки. Основними факторами, що призводять до зниження чисельності, є значне скорочення місць, придатних для гніздування та збору корму, знищення гнізд цього виду під час оранки полів, лук або скошування рослин та загибель дорослих особин при обробках полів пестицидами.

Особливості біології та наукове значення: Антофіл, живиться нектаром та пилком рослин, важливий запилювач багатьох рослин. Соціальний вид. Самки запліднюються самцями восени, після чого зимують, а навесні кожна молода матка самостійно будує гніздо. Особливості гніздування цього виду спеціально не вивчалися. За сезон розвивається одне покоління, яке складається із декількох виводків робочих особин, після чого вирощується репродуктивне потомство. Літає з квітня до жовтня.

Морфологічні ознаки: Довжина тіла маток 18–20, самців — 16–18 мм. Верхні краї бічних вічок перебувають на рівні або вище верхнього краю складних очей. Чоло нижче основи вусиків у чорних волосках. Довжина щік в 1,3 раза більша за ширину основи мандибул.

Режим збереження популяції та заходи з охорони: Охороняється в заповідниках степової та лісостепової зон України. Необхідно створити заказники і нові заповідники в інших місцях мешкання виду.

Господарське та комерційне значення: Запилювач багатьох рослин, в тому числі таких, що культивуються в степовій зоні України.

Джерело: Wierzejski, 1874; Śnieżek, 1910; Скориков, 1922; Noskiewicz, 1922; Попов, 1948, 1958; Радченко, 1989; ЧКУ, 1994; Дугина, 2005; Коновалова, 2005, 2007. Автор: В.Г. Радченко Фото: В.Г. Радченко