УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Хроміс звичайний, морська ластівка Chromis chromis (Linnaeus, 1758)

Хроміс звичайний, морська ластівка (Chromis chromis (Linnaeus, 1758)) Карта поширення Хроміс звичайний, морська ластівка в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Рerciformes), родина — Ромацентрові (Pomacentridae). Один з 8-ми видів роду, єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Не оцінений.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантичний океан та його моря, зокрема Середземне, Тірренське, Іонічне та Адріатичне. В Україні поширений у Чорному морі біля берегів Криму (Кара-Даг, мм. Севастополь, Балаклава).

Чисельність і причини її зміни: Трапляється зрідка. Основними причинами зміни чисельності є забруднення води, надмірний вилов. Виловлюється під час промисловолюбительського рибальства.

Особливості біології та наукове значення: Тримається у прибережних ділянках моря з глибиною 0,5-–30 м, зграями серед оброслих рослинами каменів. Біля берегів виявляється з травня до жовтня. При пониженні температури води (до 5–6°С) гине. Плодючість досягає 1,6 –11,2 тис. ікринок. Нерест відбувається протягом травня-вересня за температури води 17–25°С. Плідники утворюють нерестові колонії на глибині 2–15 м. Перед нерестом самці займають окремі майданчики на похилій поверхні каменів, на які відкладають ікру почергово кілька самок. Самець запліднює відкладену ікру кожної самки, внаслідок чого утворюються кладки з 1–2 тис. прозорих жовтавих ікринок. Самець їх охороняє. Самці залишають нерестовище через 7 діб. Зграйки мальків все літо тримаються біля скелястих берегів. Мальки завдовжки 13–16 мм живляться планктоном, при 20–40 мм серед їх корму зростає кількість бентосних організмів, а в особин завдовжки 3–5 см у живленні переважають водорості, здебільшого діатомові. Дорослі особини споживають здебільшого мікрообростання, водорості, медуз.

Морфологічні ознаки: Тіло овальне, трохи видовжене, стиснуте з боків. Лускою вкриті голова та зяброві кришки, а також основи непарних плавців. Бічна лінія суцільна до вертикалі від передньої частини спинного плавця, на хвостовому стеблі вона переривчаста. Спинний плавець довгий, складається з двох частин, що сполучені між собою, з них задня частина значно коротша від передньої. Хвостовий плавець виделкоподібний, з загостереними лопатями. Голова округла. Рило коротке. Рот невеликий, кінцевий, косий. Верхня щелепа висувна. Зуби розміщені у 3 ряди на обох щелепах, у зовнішньому ряді вони значно крупніші й тупіші порівняно з внутрішніми. Досягає довжини тіла до 10,5 см. Тривалість життя близько 5 років. Тіло чорнокоричневе з фіолетовим полиском. Задні краї лусок мають чорну оторочку. Плавці чорні, хвостовий світліший. Мальки у воді мають яскраво-фіолетового полиск.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Треба детальніше вивчити біологію, виявити місця перебування, встановити на них заповідно-заказний режим.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Через незначну чисельність і невеликі розміри рибопромислового значення не має.

Джерело: Световидов, 1964, Салехова, Костенко, Богачик, Ми- нибаева, 1987; Виноградов, 2006. Автор: А.Я. Щебуха Малюнок: І.В. Маханьков