УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Таксономія

Тварини Червоної книги

Кишковопорожнинні

Круглі черви

Кільчасті черви

Членистоногі

Ракоподібні

Багатоніжки

Ногохвістки

Комахи

Одноденки

Бабки

Богомоли

Прямокрилі

Ембії

Рівнокрилі

Напівтвердокрилі або клопи

Твердокрилі

Сітчастокрилі

Скорпіонові мухи

Волохокрилі

Лускокрилі

Перетинчастокрилі

Ксіеліди

Бластикотоміди

Рогохвости

Ксифідріїди

Орусиди

Пильщики-цефіди

Павутинні пильщики

Пильщики-мегалодонтиди

Пильщики-цимбіциди

Пильщики-аргіди

Справжні пильщики

Їздці іхневмоніди

Евритоміди

Стисночеревні горіхотворки

Сапігієві оси

Сколієві оси

Складчастокрилі оси

Дорожні оси

Риючі оси сфециди

Риючі оси краброніди

Андреніди

Меліттіди

Галіктиди

Бджоли мегахіліди

Справжні бджоли

Мурашки

Двокрилі

Павукоподібні

Молюски

Хордові

Рослини Червоної книги

Судинні рослини

Гриби

Водорості

Мохоподібні

Лишайники

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Антофора коренаста Anthophora (Lophanthophora) robusta (Klug, 1845)

Антофора коренаста (Anthophora (Lophanthophora) robusta  (Klug, 1845)) Карта поширення Антофора коренаста в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Справжні бджоли (Apidae). Один із 32 видів голарктичного підроду Lophanthophora всесвітньо поширеного роду Anthophora (понад 400 видів), один із 27 видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в україні: Середземноморсько-середньоазійський вид. Ареал включає Пд. та Середню Європу, Пн. Африку, Середню Азію. В Україні відомий із Криму та Херсонської обл.

Чисельність і причини її зміни: Рідкісний вид. Зменшення чисельності відбувається внаслідок скорочень площ цілинних степових ділянок, ксерофітних рідколісь та степових схилів гір через оранку та лісомеліораційні заходи, застосування пестицидів при боротьбі зі шкідниками.

Особливості біології та наукове значення: Генерація однорічна. Дорослі особини зустрічаються з кінця травня до кінця липня. Антофіл. Віддає перевагу квіткам шавлій Salvia scabiosifolia Lam., Salvia nutans L., Salvia austriaca Jacq., Salvia aethiopis L. Гніздування не відоме. Інші представники підроду Lophanthophora будують підземні гнізда із сильно нахиленими або майже вертикально орієнтованими комірками, які розташовуються наприкінці основного ходу гнізда. У комірки самки запасають рідкий корм із суміши пилку та нектару, на якому зверху плаває яйце. Стінки комірки та її кришка зсередини вкриті віскоподібним секреторним матеріалом.

Морфологічні ознаки: Довжина тіла 17–20 мм. Голова, груди, 1 та 2 тергуми у самців та 1 тергум самок вкриті досить довгими світло-коричневими волосками. Решта тергумів слабо опушені, чорні. На вершині 2 та 3 тергумів самок і 3 тергуму самців знаходяться перев’язи з білих волос-ків. Голова самок повністю чорна, у самців є жовтий малюнок на мандибулах, верхній губі, наличнику та бокових частинах обличчя. На члениках середніх лапок самців відсутні пучки з довгих чорних волосків, перший членик задньої лапки дещо розширений на вершині та з невеликим зубцем.

Режим збереження популяції та заходи з охорони: Охороняється в БЗ «Асканія-Нова» та Кримському ПЗ. Необхідно створити заказники в інших місцях мешкання виду.

Господарське та комерційне значення: Один із запилювачів Salvia ofcinalis L. і Salvia sclarea L., що культивуються в Криму.

Джерело: Мариковская, 1981; Радченко, 1984; Brooks, 1988; Радченко, Песенко, 1994; Иванов, 2002. Автори: В.Г. Радченко, М.О. Філатов, С.П. Іванов Фото: В.Г. Радченко